Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rami Esnafı TOKİ ile El Sıkıştı Bahçeşehir için Kışlayı Bıraktı

Rami Gıda Toptancıları Derneği Başkanı Günay Kotil, TOKİ ile Avrupa'nın en modern çarşısını yapacaklarını ve birkaç gün içinde el sıkışılacağını söyledi. Günay'ın verdiği bilgilerden yapılacak hesaplamaya göre, çarşı 180 milyon dolarlık bir taşınmaya neden olacak.

Sabah Gazetesi
1 Rami Esnafı TOKİ ile El Sıkıştı Bahçeşehir için Kışlayı Bıraktı

Rami Gıda Toptancıları Derneği Başkanı Günay Kotil, TOKİ ile Avrupa'nın en modern çarşısını yapacaklarını ve birkaç gün içinde el sıkışılacağını söyledi. Günay'ın verdiği bilgilerden yapılacak hesaplamaya göre, çarşı 180 milyon dolarlık bir taşınmaya neden olacak. 1970'lerde Unkapanı'ndan Eminönü'ne geçen ardından da 23 yıl önce Rami'ye gönderilen Gıda Toptancıları'na yine yol göründü. Ancak bu kez kendi çarşısının tapulu malı olmasını isteyen Ramili toptancılar Bahçeşehir ilçesinde Ispartakuledeki Koza Evleri'nin yanındaki TOKİ arazisine çarşı yapılması konusunda anlaştı.

Bir tek bizi TOKİ dinledi

Rami Gıda Toptancıları Derneği'nin 16-17 yıllık Başkanı Günay Kotil, kendileriyle belediye ve diğer hiçbir kurumun ilgilenmediğini belirterek, "TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar bizi dinledi. 'Kendi paramızla yer istiyoruz' dedik Bayraktar da parayı vermemiz halinde yapabileceklerini söyledi. Bin 256 işyeri olarak sözlü anlaşma yaptık, birkaç gün içinde de sanıyorum iş resmiyete dönüşecek" dedi.

20 ayda teslim edilecek

Kotil'in verdiği bilgilere göre İkitelli'de kurulacak çarşı 20 ayda teslim edilecek. Çarşı'yı Kayabaşı'nda Ispartakule, Olimpiyat Stadı ve Koza Evleri'nin yanında şeklinde tarif eden Kotil, TOKİ'ye verebildikleri kadar parayı peşin verip kalanını bankalardan borçlanacaklarını dile getirdi. Projenin ayrıtılarına gelince; Kotil'in verdiği bilgilere göre arsa TOKİ'nin. 654 küçük, 630 büyük dükkan yapılacak. Küçüklerin anahtar teslimi 100 bin lira, büyüklerin ise 180 bin lira olacak. TOKİ, arsa hariç inşaat için 100 milyon lira civarında bir maliyet çıkarmış. Buna göre basit bir hesapla toplam bin 284 dükkan için 179 milyon liralık bir ödeme yapılacak.

Günay Kotil: 2 bin tane de ev istiyoruz

Kotil çarşı dışında 2 bin tane de ev talepleri olduğundan bahsetti. Çarşının 2 kilometrelik çevresinde esnafın aileleriyle birlikte yaşayacağı 2 bin ev almak istediklerini kaydeden Kotil şunları söyledi: "Bu gerçekleşirse bu durumda binlerce esnaf trafiğe çıkmayacak ve işine yürüyerek gidip gelecek. Bu bölgenin trafiğini de artırmayacak. Hem yakıttan hem de trafikten ciddi anlamda tasarruf edilmiş olacak"

4. yer değişimi

Gıdacılar anlaşma sağlanırsa 1970'lerden beri dördüncü kez yer değiştirmek zorunda kalacak. Önce Unkapanı'ndan çıkarılan gıda toptancıları Eminönü'ne yerleşti. Buradan da ayrılmak zorunda bırakılan gıdacılar 23 yıl önce Bedrettin Dalan döneminde rami'ye gönderildi. Esnaf bu kez de 2010 Kültür Başkenti projesine takıldı. Çünkü Dalan'ın Rami toptancılarına tahsis ettiği bina tarihi Rami Kışlası. III. Mustafa döneminde (1757-1774) yaptırılan bina Kültür Başkenti kapsamında Mısır'daki İskenderiye kütüphanesinin bir benzerinin kurulması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rami-esnafi-toki-ile-el-sikisti-bahcesehir-icin-kislayi-birakti-_71183.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • değerli günay abimiz bu projeyi ihlas yapı ile de bir görüşse çok iyi olurdu bilhassa evlerin projesini www.atlantisroyal.com.tr YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!