Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Raylar Bozuldu' Haberleri Kasıtlı, Hızlı Trende Gelişmiş Teknoloji Kullanıyoruz

İddialara, demiryolu çalışanlarının örgütlü olduğu Demiryol-İş Sendikası'ndan sert tepki geldi. Bu yöndeki haberlerin demiryolu çalışanlarını son derece üzdüğünü aktaran Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, "YHT projesini karalamak, konuyu siyasi rant malzemesi haline getirmek, demiryollarına ve

Zaman Gazetesi
'Raylar Bozuldu' Haberleri Kasıtlı, Hızlı Trende Gelişmiş Teknoloji Kullanıyoruz

Geçen ay seferlere başlayan Yüksek Hızlı Tren (YHT), yoğun taleple karşılaştı. Ankara-Eskişehir arasını 1,5 saate indiren hızlı trene binmek isteyen vatandaşlar, günler öncesinden bilet rezervasyonu yaptırmaya başladı. Ancak tam bu süreçte Yüksek Hızlı Tren'in raylarında bozulmalar oluştuğu ve trenin güvenli olmadığı yönünde haberler çıkmaya başladı.

Yolcuların kafasında şüphe uyandıran haberler, en yetkili ağızlar tarafından yalanlanıyor. İddialara, demiryolu çalışanlarının örgütlü olduğu Demiryol-İş Sendikası'ndan sert tepki geldi. Bu yöndeki haberlerin demiryolu çalışanlarını son derece üzdüğünü aktaran Türk-İş Genel Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay, "YHT projesini karalamak, konuyu siyasi rant malzemesi haline getirmek, demiryollarına ve ülkemize verilebilecek en büyük zarardır." diyor.

Türkiye'nin hızlı trende gelişmiş ülkelerle aynı teknolojiyi kullandığını söyleyen Atalay, "Demiryollarında her türlü teknik bakım ve onarımı gerçekleştiren işçilerimizin örgütlü olduğu Demiryol-İş Sendikası adına, büyük bir güvenle söylüyorum. Bugün İspanya'da, Fransa'da, Japonya'da hangi teknoloji kullanılmaktaysa, bu ülkeler hangi teknik özelliklere sahipse, ülkemizde de aynı teknoloji ve özellikler söz konusudur." ifadelerini kullanıyor.

Yüksek Hızlı Tren'le ilgili her türlü bakım ve onarımı yapan demiryolu çalışanlarının hiçbir bozulmaya rastlamadığını anlatan Atalay, bu projenin Türkiye'nin son yıllardaki en prestijli yatırımlarından biri olduğunu belirtiyor. Hızlı trenin Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana demiryollarına yapılan en büyük yatırım niteliğinde olduğunu söyleyen Atalay'a göre, bu projeyi bazı teknik içerikli yazışmaları farklı yorumlayarak karalamak ve halkın kafasında bu projeye ilişkin şüpheler oluşturmak ülkeye zarar vermektir. Ülkemizin göz bebeği olan bu proje, her türlü teknolojik donanımla ve yüksek güvenlikli olarak sürecek. Raylarda herhangi bir bozulma da söz konusu değildir. Hızlı trenin Ankara-İstanbul arasında da ülkeye yaraşır bir biçimde hizmete gireceğini anlatan Atalay, Yüksek Hızlı Tren'de kullanılan rayların aynısının İspanya'nın 350 kilometre hıza sahip Madrid-Barcelona hattında kullanıldığını kaydetti. Öte yandan hızlı trenin devreye girmesi, Eskişehir-Ankara arasında yolcu taşımacılığı yapan firmaları zor durumda bıraktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/raylar-bozuldu-haberleri-kasitli-hizli-trende-gelismis-teknoloji-kullaniyoruz_68392.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!