Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

YPK, Türkiye Kimya Sektörü...

REACH Kimyasallar Projesi Tanıtıldı

REACH Kimyasallar Projesi Açılış Semineri Crowne Plaza Ankara otelinde gerçekleştirildi. Proje tanıtımı ve ülkemizde kimyasalların kullanım ve yönetimine ilişkin ayrıntılı bilginin paylaşıldığı toplantıya, Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu’nun yanı sıra REACH kimyasallar projesi ekip lideri Karl-Heinz Cohr, Çevre Sürdürülebilir Kalkınma İklim

yapi.com.tr
REACH Kimyasallar Projesi Tanıtıldı

REACH Kimyasallar Projesi Açılış Semineri Crowne Plaza Ankara otelinde gerçekleştirildi. Proje tanıtımı ve ülkemizde kimyasalların kullanım ve yönetimine ilişkin ayrıntılı bilginin paylaşıldığı toplantıya, Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu’nun yanı sıra REACH kimyasallar projesi ekip lideri Karl-Heinz Cohr, Çevre Sürdürülebilir Kalkınma İklim Değişikliği Sektör Yöneticisi Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Gürdoğar Sarıgül, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kimyasallar Yönetimi Daire Başkanı Kemal Dağ ve çok sayıda davetli katıldı.

"Proje tamamlandığında ülkemize çok büyük bir ivme kazandıracak"

Seminerin açılışında yaptığı konuşmada bu projenin sadece çevreyi ilgilendirmediğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu, “Bu konu çevreyle birlikte sağlığı, gıdayı, sektörün ve toplumun bütün paydaşlarını ilgilendiren bir konu; bu manada bu projenin önemi bizim açımızdan gerçekten çok fazla. Ülkemiz gelişmekte olan bir ülke; tabi bu tür ülkelerde kimyasal maddelerin kullanımı, üretimi, ithalatı, ihracatı ve tüketimi safhasına kadar sorumluluklarımız vardır. İsmi üzerinde REACH; işin genel boyutuna baktığımız zaman, kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve gerekirse kısıtlanması gibi çok önemli dört ana konuyu bünyesinde bulunduran bir proje, bu projenin bittikten sonra ülkemize büyük bir ivme kazandıracağına inanıyorum” dedi.

Kimyasallarla ilgili Avrupa Birliği’nin başlattığı bir çalışma olduğunu söyleyen Müsteşar Yardımcısı Kadıoğlu, “Diğer tarafta da dünyada ve bölgesel anlamda çalışmalar var. Biz de ülke olarak bu çalışmalara her boyutuyla katılıyoruz. Her ne kadar REACH’le ilgili şu anda bir zorunluluğumuz yoksa da, Avrupa Birliği'ne tam üye olduğumuz zaman buna mutlaka bugünden itibaren çalışma yapmamız gerekiyor ki Avrupa birliğine tam uyalım. Bu proje çerçevesinde eğitimler olacak, gerek bakanlığımızın gerekse diğer kurumların kapasitesini artıracaktır. Bu projemize sadece çevre boyutuyla bakmıyoruz; diğer tarafta bu projenin sanayicimize, ithalatçılarımıza, ihracatçılarımıza getirdiği yükümlülük nedir, sorumluk nedir bu mana da inşallah bunları da inceleyeceğiz. Avrupa Birliği'ne uyum konusunda gerekliliği tabii ki olacak, ama insanımız için yapılması gereken unsur olarak atfedilmesi gerekiyor.  Bu konular ve projelerde herkes görev ve sorumluluğunu yaparsa bizler buradan mutlu bir şekilde ayrılmış oluruz” şeklinde konuştu.

"REACH, Türkiye’deki mevzuatla Avrupa’daki mevzuat arasındaki boşlukları tamamlamayı amaçlıyor"

Diğer ülkelerde de REACH kimyasallar projesi ve benzerlerinin uygulandığını belirten REACH Kimyasallar Projesi Ekip Lideri Karl-Heinz Cohr, “Türkiye’de REACH’e neden ihtiyaç duyuyoruz? Çevre konusu çok önemli bir konudur. Avrupa Birliği’ne giriş ve uyum sürecinde çevre müktesebatı mevcut; kimyasallar da bunun içerisinde bulunuyor. Avrupa’daki CLP tüzüğü, Bakanlık bünyesinde geliştirilen mevzuatlarla Türkiye’ye uyarlanmaya çalışılıyor. Başlangıç raporunu bakanlığa sunacağız. REACH Kimyasallar Projesi, Türkiye’deki mevzuatla Avrupa’daki mevzuat arasındaki boşlukları bularak tamamlamayı amaçlıyor” diye konuştu.

Projeye Türkiye çapında katılımın sağlanması gerektiğini söyleyen Çevre Sürdürülebilir Kalkınma İklim Değişikliği Sektör Yöneticisi Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Gürdoğar Sarıgül ise, “Projeye katılım sağlandığı sürece başarısız olunmayacaktır” dedi.

REACH Kimyasallar Projesi

18 Haziran2006 tarihinde Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen ve 1 Haziran 2007 tarihinde yürürlüğe giren REACH Tüzüğü, kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanmasını kapsıyor. Ülkemizde de insan sağlığının ve çevrenin korunmasının daha da geliştirilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği Mali İşbirliği 2008 Programında yer alan 'REACH Kimyasallar Projesi'ni bu amaçla 12 Aralık 2011 tarihinde resmi olarak başlatıldı. Projenin süresi 2 yıl.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/reach-kimyasallar-projesi-tanitildi_90798.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!