Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

REC Türkiye'den Türk İş Dünyası İklim Değişikliği Platformu

Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Ofisi, iklim değişikliği ile mücadelede iş dünyasına dikkat çekmek amacıyla 'Türk İş Dünyası İklim Değişikliği Platformu'nu hayata geçiriyor. Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin işbirliği ile hayata geçirilecek platform, geleceğin düşük karbon ekonomisi çerçevesinde yeni politikaların oluşturulmasını

yapi.com.tr
REC Türkiye'den Türk İş Dünyası İklim Değişikliği Platformu

Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Ofisi, iklim değişikliği ile mücadelede iş dünyasına dikkat çekmek amacıyla 'Türk İş Dünyası İklim Değişikliği Platformu'nu hayata geçiriyor. Türk Tesisat Mühendisleri Derneği’nin işbirliği ile hayata geçirilecek platform, geleceğin düşük karbon ekonomisi çerçevesinde yeni politikaların oluşturulmasını destekleyen sürdürülebilir bir iş dünyası modelinin hayata geçirilmesini amaçlıyor. Bu bağlamda, iklim değişikliği konusunda iyi bir bilgi alt yapısı oluşturularak, ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliklerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Türk İş Dünyası İklim Değişikliği Platfromu’nun diğer amaçları arasında; 

* Özel sektörün, özellikle şirketler tarafından kullanılan sera gazı salım hesaplama ve yönetim araçları hakkında bilgilendirilmesi ve işletme veya tesis düzeyinde sera gazı salımları hakkında sayısallaştırılmış bilgilerin ortaya konulabilmesi amacıyla gerekli kurumsal yapılanmanın başlatılması,

* Özel sektörün kamuda üretilen iklim politikalarını olumlu şekilde etkileyecek lobicilik ve politika geliştirme süreçlerini destekleyerek, Türk iş dünyasının iklim değişikliği konusunda karar alma ve politika üretme süreçlerinde temsil edilmesinin sağlanması yer alıyor.

Platform ile küresel ölçekte diğer girişimlerin deneyimlerinden faydalanarak bilgi aktarımının sağlanacağı ortak bir iş dünyası girişimine sahip olmanın getireceği fırsat ve zorluklar tespit edilerek, iklim değişikliği çerçevesinde Türkiye için bir iş dünyası modeli geliştirilecek. Türk İş Dünyası İklim Değişikliği Platformu aracılığıyla yürütülecek çalışmalar ve sağlanacak destek hizmetlerle iş dünyasının tüm paydaşlarının katılımıyla, kamu ve özel sektör arasındaki diyaloğun geliştirilmesi sağlanarak, ulusal iklim strateji ve politikalarına katkıda bulunulmasının yanında uluslararası alanda da kamu-özel sektör işbirliğinin geliştirilmesi için yürütülen küresel çabalara katkı sağlanması hedefleniyor.

REC

Orta ve Doğu Avrupa için Bölgesel Çevre Merkezi (REC), 1990 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Komisyonu ve Macaristan tarafından kurulmuş bağımsız uluslararası bir kuruluş. Bugün, tarafsız ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak çalışan REC'in hukuki temeli, 28 ülkenin hükümetleri ve Avrupa Komisyonu tarafından imzalanmış bir tüzüğe dayanıyor. REC, sürdürülebilir kalkınmanın çeşitli alanlarında çalışarak, paydaşlara çevre politikaları, biyoçeşitlilik, iklim değişikliği, yenilenebilir enerji, çevresel bilgi ve atık yönetimi gibi konularda etkin çözümler üretmeleri için destek veriyor.

Merkez ofisi Macaristan'ın başkenti Budapeşte'nin Szentendre kasabasında bulunana REC, 90 kişilik uluslararası bir ekibe sahip. Merkez ofisinin yanısıra, REC'in 17 ülke ofisinde toplam 100 kişinin üzerinde çalışanı bulunuyor. REC'in en yeni ülke ofisi, 27 Mayıs 2004 tarihinde Ankara / Türkiye'de resmi olarak faaliyete geçti. REC Türkiye Ofisi'nin hukuki temeli, REC Sözleşmesi ve REC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan ikili anlaşmaya dayanıyor. REC Türkiye'nin kuruluşu, 2004'te TBMM tarafından da onaylandı.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/rec-turkiyeden-turk-is-dunyasi-iklim-degisikligi-platformu_69162.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!