Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Red Hill Evi

Soyut dışavurumcu ressam Robert Motherwell der ki "Sanat hayattan daha önemsizdir, fakat zavallı hayat onsuz nedir ki!" Bu kelimeler Christopher Harty ve Chris Botterill imzalı pek çok işin arkasındaki esin kaynağının ifadesi olabilir.

yapi.com.tr
Red Hill Evi

br/>Harty ve Botterill’in kurduğu, Melbourne merkezli Christopherchris Mimarlık’ın temel pensipleriyle şekillenen Red Hill Residence Avusturalya’da güney Victoria Mornington Peninsula’da. Bölge cömert bir manzara sunan malikaneleri, tembel tatilcileri, büyük tarihi bahçeleri ve hareketli yerel marketleriyle tanınıyor. Botterill, "Red Hill, yıllardır biriktirdiğimiz fikirlerin ve yorumların bir sonucu" diyor. O ve Botterill, Avusturalya’nın en tanınmış mimarlarının yanında çevre bilincine sahip binalarla modern mimariyi nasıl bir araya getirebileceklerine dair kafa yordular. Sonuç olarak Red Hill’in en önemli yanı tamamı Christopherchris Mimarlık ofisinden çıkan ilk büyük proje olması.Mimarlarına evin stili sorulduğunda Botterill yapının rahatlıkla 20. yüzyıl ortalarının mimarlık anlayışıyla karşılaştırılabileceğini itiraf ediyor. Yine de yapıya minimalist demeyi tercih etmiyorlar. Mimarlarına göre yapı geleneksel mimarinin kılavuzluğunda ilerleyen ve modern bir tasarım anlayışına sahip.
Beş yatak odalı Red Hill Residence, eğimli bir araziye oturuyor ve camlarla dışa açılan cepheler manzara ve güneşe yönlendiriliyor. Çarpıcı kırmızı camlı penceresi girişte bir fener görevi görüyor.

Peyzaj da doğal ortama karşı gösterilen hassasiyetle tasarlanmış. Daha kıraç olan taraf özellikle budanmış çalılık ve kır çiçekleriyle donatılarak yerel floraya saygı gösterilmiş.
Yapının cephelerinde kerpiç gibi yerel malzemeler kullanılmış ve bu yolla sağlam bir cephe oluşturulurken, evin batının yakıcı güneşinden korunması da sağlanmış. Bunun yanı sıra evin modern görünümünü kazandıran teknolojik dokunuşlar da var.Dört ana mekan olan oturma/yemek odası, çocuk odaları, yatak odası ve kilerden luşan içmekan esnek ve cam cepheleri sayesinde dışa açılan bir yapıya sahip. Yapının iç mekanı dış mekanla bütünleşmiş durumda. Red Hill Residence’da kullanılan ve sofistike bir tasarım görünümü ortaya çıkaran soylu malzeme paleti sayesinde ev ilerici bir anlayış yansıtıyor.

*Jennifer LeClaire tarafından kaleme alınan metnin çevirisidir.

Orijinal metin için tıklayınız.

http://www.yapi.com.tr/haberler/red-hill-evi_53454.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!