Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

REIDIN Konut Fiyat Endeksleri Açıklandı

REIDIN'in hazırladığı ve 81 ili kapsayan Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi 2018 sonuçları açıklandı

yapi.com.tr
REIDIN Konut Fiyat Endeksleri Açıklandı

 

REIDIN tarafından hazırlanan, Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Satılık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Ocak ayında bir önceki aya göre %0.85 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %11.74 oranında artış gerçekleşmiştir.

Ocak ayında Artvin’de metrekare başına konut satış fiyatları %2.11 oranında artmış ve Artvin satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Hakkari’de metrekare başına konut satış fiyatları değişmemiştir.

Türkiye genelinde 81 şehrin tamamını kapsayacak nitelikteki Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi’nde (TR-81) Ocak ayında bir önceki aya göre %0.26 oranında ve geçen yılın aynı dönemine göre ise %7.46 oranında artış gerçekleşmiştir.

Ocak ayında Ağrı’da metrekare başına konut kira değerleri %2.00 oranında artmış ve Ağrı kiraların en çok yükseldiği şehir olmuştur. Aynı dönem içerisinde Uşak’ta metrekare başına konut kira değerleri %2.00 oranında azalmış ve Uşak kiraların en çok azaldığı şehir olmuştur.

REIDIN Amortisman Süresi (Yatırım Geri Dönüş Süresi), ilgili bölgede satın alınan ya da alınacak olan konutların kiraya verilmesi durumunda satış fiyatının kaç yıl içerisinde yıllık kira değeri ile karşılanabileceğini göstermektedir. Ocak ayı itibarıyla en düşük amortisman süreleri Aydın, Van ve Şanlıurfa şehirlerinde ölçülmüştür.

REIDIN Yıllık Brüt Kira Getiri Oranları yıllık konut Türk Lirası cinsinden kira değerinin konutun satış fiyatına bölünmesiyle hesaplanmaktadır. Ocak ayı itibarıyla en yüksek yıllık brüt kira getiri oranları Aydın, Van ve Şanlıurfa şehirlerinde ölçülmüştür.

http://www.yapi.com.tr/haberler/reidin-konut-fiyat-endeksleri-aciklandi_163183.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!