Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rekabet Kurulu'ndan Erdemir'e Rekor Ceza

Rekabet Kurulu, Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'in ArcelorMittal Ambalaj Çeliği A.Ş. ve Borçelik'teki ortaklıklarının 1 yıl içinde sona erdirilmesine karar verdi. Kurul Erdemir'i toplam 20 milyon lira idari para cezasına çarptırdı. Rekabet Kurulu, konuyla ilgili olarak 2 Nisan 2008'de soruşturma açmıştı. Oybirliği ile alınan ve

CNN Türk
Rekabet Kurulu'ndan Erdemir'e Rekor Ceza

Rekabet Kurulu, Türkiye'nin en büyük yassı çelik üreticisi Erdemir'in ArcelorMittal Ambalaj Çeliği A.Ş. ve Borçelik'teki ortaklıklarının 1 yıl içinde sona erdirilmesine karar verdi. Kurul Erdemir'i toplam 20 milyon lira idari para cezasına çarptırdı. Rekabet Kurulu, konuyla ilgili olarak 2 Nisan 2008'de soruşturma açmıştı. Oybirliği ile alınan ve Danıştay yolu açık kararın gerekçesinin daha sonra tebliğ edileceği belirtildi.

Kararda, ArcelorMittal Grubu ile Erdemir arasındaki ArcelorMittal Ambalaj'ın yüzde 25'lik hissesinin devrine ilişkin anlaşmanın rekabet koşullarını ihlal ettiği vurgulandı. Bu çerçevede ArcelorMittal Ambalaj'a 1 milyon 228 bin TL, Erdemir'e ise 10 milyon 57 bin TL idari para cezası verildi.

Borusan Grubu ve ArcelorMittal Grubu tarafından ortaklaşa yönetilen girişim şirketi Borçelik'e, Erdemir'in yüzde 9.34 oranında ortak olması da rekabete aykırı bulundu. Rekabet Kurulu bu nedenle de Erdemir'e 10 milyon 57 bin TL, Borçelik'e de 2 milyon 399 bin TL idari para cezası kesti.

Erdemir'den yapılan açıklamada, şirketin gerekçeli kararın tebliğ edilmesinin ardından her türlü yasal yola başvuracağı kaydedildi. Erdemir, bir süredir söz konusu ortaklıklarının sona erdirilmesine yönelik görüşmeler yapıyordu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rekabet-kurulundan-erdemire-rekor-ceza_70053.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!