Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Reklam Harcamaları Artan Emlaka Özel TV de Kuruldu

Reklam harcamaları artan emlaka özel TV de kuruldu

Referans Gazetesi
Reklam Harcamaları Artan Emlaka Özel TV de Kuruldu

b>Reklam harcamaları 2005 yılında ortalama yüzde 40 artan emlak sektörü, kendi medyasını yarattı. Gazetelerin haftalık ekleri ve internet portallarının yanında, telemarketing yayını yapan Emlak TV de hayata geçti.

Geride bıraktığımız 2005 yılında toplam büyüklüğünün 48 milyar dolara çıktığı tahmin edilen emlak sektörü, kendi medyasını yaratıyor. Dergi ve gazetelerin ekleri ve internet portalları derken, son olarak uydudan emlak sektörüne özel telemarketing yayını yapmak üzere kurulan Emlak TV, Kanal D stüdyolarında 1 Mayıs'ta deneme yayınına başladı. 25 kişilik bir ekibin çalıştığı ve uydu üzerinden yayın yapan Emlak TV, bir ay içinde master yayına geçecek.

Emlak TV Genel Müdürü Utku Alptekin, öncü oldukları bu pazara ilginin kaybolmayacağını ve bu alanda başka kanalların da devreye gireceğini söyledi. Alptekin, "Emlak sektörüne baktığımızda, 2005'te yüzde 7.8 büyüdüğünü, yıllık konut ihtiyacının 680 bin olduğunu, 45 bin yabancının mülk edinmek için 1.3 milyon dolar yatırım yaptığını, gayrimenkul şirketlerinin 2 yıl içinde sadece İstanbul'a 5 milyar euroluk yatırım yapmayı planladığını görüyoruz. Bütün bu ciddi veriler, kendi alanında bir ilk olan Emlak TV'nin var oluş nedenini çok iyi açıklıyor" dedi.

Kanalda, inşaat firmalarının müşterileri ile buluşmasına olanak sağlayan advertorial nitelikli programlar yer alacak. Bu kuşaklarda büyük firmaların yeni projeleri ile emlakçı portföyleri tanıtılacak. Dekorasyon, mobilya, inşaat malzemeleri ve yapı marketleri gibi yan sektörlere yönelik ayrıntılı bilgilerin yer aldığı programlarla gayrimenkul dünyası irdelenirken konut finansmanı hakkında bilgi verilecek, çeşitli olanaklar finansal danışmanlar tarafından aktarılacak. Açık oturumların yer alacağı kanalda hukuk programları da yayımlanacak.

Kanal, her gün 08.00 ile 24.00 arasında toplam 16 saat yayın yapacak. Kısa bir süre sonra kablo üzerinden de yayın yapacak olan Emlak TV'nin halen uydu alış parametreleri: Turksat 2A 42 derece Doğu, transponder 29, alış frekansı 12.652 MHz, alış polarizasyonu horizontal (yatay), symbol rate 22.500 Sym/s, FEC 5/6.

Reklam harcamaları artacak
Yıllardır sadece emlak danışmanlık şirketleri ağırlıklı olmak üzere, ana işi gayrimenkul olanların kurduğu alıcı ile satıcıyı karşılaştırma amaçlı web siteleri ve Turyap, ReMax, Century 21 gibi kurumlara özel dergilerle gerçekleştirilen emlak yayınları, son 2 yıldır profesyonelleşti. Sektöre yönelik tek sayfalık yayınlarla yetinmek istemeyen ulusal gazetelerin hazırladığı ekler 24 sayfaya ulaşan boyutlarıyla tek başına günlük bir gazete hacmine ulaştı. Halen Hürriyet, Milliyet, Sabah ve Vatan gazeteleri düzenli olarak emlak ekleri yayımlıyor. Bunlardan Hürriyet ve Milliyet gazetesi ayrıca emlak portalları ile de sektöre yönelik yayın yapıyor.

Utku Alptekin, medyanın emlak sektörüne yönelik ilgisinin artan reklam gelirlerinden kaynaklandığını söyledi.

Bu yıl emlakta reklam harcamalarının artmasını beklediklerini dile getiren Alptekin, "Tüm gazete ve dergilerde emlaka ilişkin reklam gelirleri önemli oranda arttı. Emlak reklamları pazarı, en fazla reklam alan Hürriyet'te 2004 ve 2005 yılları arasında cirosal olarak yüzde 113 büyüdü ki 2006 yılında büyümenin, yüzde 10 puan daha üzerinde olması bekleniyor" dedi. Reklam pazarında bu düzeyde artan başka sektör olmadığını dile getiren Alptekin'in verdiği bilgiye göre 2005 yılında tüm mecralarda emlak sektörü reklamları yüzde 40 artış gösterdi.

10 dakikaya kadar tanıtım yayımlayacak
Telemarketing yayını yapacak Emlak TV'de, diğer kanallarda en fazla 120 saniye olan bir advertorial (tanıtım) filmi yayımlama süresi 10 dakikaya kadar çıkabilecek. Genel Müdür Utku Alptekin, reklam tarifelerinin diğer mecralarla mukayese edilmeyecek kadar uygun olacağını söyledi. Var olan tematik kanallar arasından hızla yükseleceklerini söyleyen Alptekin, "Her zaman eve ihtiyaç var, her zaman daha iyiye sahip olma ihtiyacı var. Özellikle ülkemizde ev sahibi olmaya yönelik tandans, yurtdışına göre her zaman daha yüksek ve sürekli olacaktır" dedi.

Milliyet'in emlak portalını günde 45 bin kişi tıklıyor
Türkiye’de yalnızca gayrimenkul alanında faaliyet gösteren ilk site olma özelliğine sahip olan ve yayın hayatına 5 Temmuz 2005'te başlayan emlak.milliyet.com.tr'nin günlük ziyaretçi sayısı 45 bini buluyor. İlan veren kişi, ilanını kaç kişinin ziyaret ettiği istatistiklerinin yanı sıra ziyaretçi sayısı ve bırakılan mesaj sayısı bilgilerine ulaşarak, gayrimenkulün fiyatı hakkında bir nevi pazar araştırması da yapabiliyor.

emlak.milliyet.com.tr’de halen 2 bin 175 emlak firması, 184 inşaat firması, 27 markalı konut üreten yapımcı firma ve 28 bin bireysel üye bulunuyor. Şu ana kadar yayımlanan 48 bin ilan 14 milyon 519 bin kez görüntülendi. 1 Mayıs'ta hayata geçen ve Hürriyet gazetesinin kurduğu emlak portalı hurriyetemlak.com da 15 bin ilanla hizmet vermeye başladı. Her iki portalda da üye olmadan arama yapılabiliyor. İlan vermek isteyen kullanıcılar sisteme üye oluyor.

Bu arada bankalar da konut kredisi yarışını internete taşıyor. Emlak Bankası'nın emlakbank.gen.tr adresinden verdiği portal hizmetinden sonra Garanti Bankası da ev almak isteyenlerin tüm bilgilere toplu ulaşabileceği evimgaranti.com adlı portalını devreye soktu. Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Fuat Erbil, konut kredilerinde işbirliği yaptıkları kuruluşların projelerine portalda yer vererek internet kullanıcılarının bilgi sahibi olmasını sağladıklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/reklam-harcamalari-artan-emlaka-ozel-tv-de-kuruldu_45632.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!