Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rektör Değişince Risk Azaldı mı?

Marmara Üniversitesi’nin Bahçelievler’deki binasının yıkılma riski olduğu gerekçesiyle tahliyesine karar verildi. Ancak yeni atanan rektör, eski binada eğitime devam kararı aldı. Akademisyenler karara tepki gösterirken, belediyenin okul yönetimini uyardığı öğrenildi.

Milliyet Gazetesi
Rektör Değişince Risk Azaldı mı?

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Bahçelievler’deki kampüsünde, işletme ve iktisat bölümleri iki ayrı binada bulunuyordu. Binalar eski olduğundan, çökme riski taşıdığı gerekçesiyle eski Rektör Prof. Dr. Necla Pur döneminde bir plan yapıldı.  İşletme Fakültesi’nin binası boşaltılarak Anadoluhisarı’ndaki kampüse nakledildi. Yıkılan binanın yerine yenisi yapıldı. Bu yıl da  bitişikteki iktisat, ekonometri ve maliye bölümlerinin bulunduğu bina boşaltılacak, öğrenciler  geçici olarak yan taraftaki yeni binada eğitim alacaktı. Anadoluhisarı’na gönderilen bölümler ile tüm iktisat bölümleri iki yıl sonra da Göztepe’ye kaydırılacaktı. Yeni binalar da, yüksekokullar kampüsü olacaktı.

Başkan uyardı

Yaklaşık 6 ay önce Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu ile eski Rektör Prof. Dr. Necla Pur, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emin Arat ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Oktar bir toplantıda biraraya geldi. Pur, binanın durumunun iyi olmadığını söyleyen Develioğlu’dan rapor istedi. Develioğlu’nun ise, “Rapora gerek yok, riskli bir bina” diye uyardığı öğrenildi.  10 Haziran’da yapılan rektörlük seçimleri sonucu en yüksek oyu olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Pur’un yerine Prof. Dr. Zafer Gül’ü atayınca planlar değişti. Eski binanın yıkılmayıp iktisat bölümlerinin yerinde kalmasına, yeni binaya da Anadoluhisarı’na gönderilen İşletme Fakültesi’nin geri dönmesine karar verildi.

Akademisyenler tepkili

Bazı öğretim üyeleri “İktisat öğrencileri ve öğretim üyelerinin hayati tehlikeye atıldığı” gerekçesiyle kararı eleştirdi. Yeni bina yani eski adıyla ‘Nihat Sayar’ binası, 4 katlı ve depreme dayanıklı olarak yapıldı. Maliye, iktisat, ekonometri ve dekanlığın bulunduğu eski bina ise 4 katlı ve 12 derslikli.

Mevcut düzene devam

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emin Arat, işletme binasının binasına geri döneceğini belirterek, “ Şimdilik orada kalacak, yerinden oynatılmayacaklar, mevcut düzenlerini devam ettirecekler” dedi. Eski binanın yıkılma riski nedeniyle tahliye ve yıkım kararı alındığı hatırlatılınca Arat, “Bunlar eski rektörün tasarrufu. Yoksa böyle bir taahhüt yok. Binamız, İstanbul’daki binaların yüzde 80’i kadar dayanıklı durumda” diye konuştu. Develioğlu’nun ‘yıkılabilir’ uyarısı yapması hakkında ise Arat, şöyle konuştu:

“Evet, böyle bir konuşma oldu. Ancak kentteki binaların hepsi böyle. Marmara ve İstanbul üniversitelerinin yüzde 70’i böyle. Nihai hedefimiz Halkalı’da yaptırdığımız kampüse taşınmak. Herhalde 3 yıl sonra tüm fakülteleri Halkalı’ya taşıyacağız. Nereden baksanız 5-6 milyon liralık bir yatırım sözkonusu olduğu için, biz bu yatırımı Halkalı için kullanmayı planlıyoruz.”

Beni germeyin!

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Suat Oktar ise,  konuyla ilgili sorularına tepki göstererek, “Beni sorularınızla germeyin” diyerek telefonu kapattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rektor-degisince-risk-azaldi-mi_82129.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!