Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Reşat Nuri Sahnesi'ne Cam Bina

Fatih’te Bozdoğan kemerlerinin bitişiğinde bulunan Şehir Tiyatroları’na bağlı Reşat Nuri Sahnesi yıkılarak yeniden inşa edilecek. Camdan yapılacak olan tiyatro binası 370 seyirci kapasiteli olacak.

yapi.com.tr
Reşat Nuri Sahnesi'ne Cam Bina

Hürriyet Gazetesi'nden Fatma Aksu'nun haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi 1961 yılında askeri depodan tiyatroya dönüştürülen Reşat Nuri Sahnesi’ni yıkıp yeniden inşa edecek. Türkiye’de ilk defa uygulanacak olan sahne dizaynı ile oyunlar, dört boyutlu hareketli sahne platformunda izlenebilecek.

Fatih’te Bozdoğan Kemerleri’ni etkilemeyecek şekilde camdan yapılacak olan tiyatro binası, 370 seyirci kapasiteli olacak. Sanatçılar için modern kulisler, soyunma odalarının yanı sıra, fuaye alanı ve otopark da modern kullanışlı hale getiriliyor. 500 metrekarelik hareketli sahne 3 parçadan oluşacak ve oyunun akışına göre değiştirilebilecek. Sanatçıların talebi üzerine sahne derinliği arttırılabilecek. İhtiyaca göre ön sahne indirilerek orkestra çukuru oluşturulabilecek. Sahnenin dört tarafına yerleştirilen telesikopik tribünler açılıp kapanarak, performansa göre esnek kullanım alanı sağlayacak.

Fatih Reşat Nuri Tiyatrosu Projesi’ne ilişkin ‘Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı Değişikliği’ geçen ay, 13 Mayıs 2016 tarihli İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanları Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararı doğrultusunda, İBB Meclisi’nden oybirliğiyle geçti. Mevcut planda 2 kat ve 4.50 metre yapılanma şartlarında kalan tiyatro binasıyla ilgili plan değişikliğinde, kat yüksekliği ve kamulaştırılacak parsellerle ilgili düzenleme yapıldı.

Tiyatronun bulunduğu alan ‘Sosyal kültürel tesis’ fonksiyonu korunurken, mevcut planda binanın yüksekliğine ilişkin ‘4.50 metre ve 2 kat’ ifadesi kaldırıldı. Proje için İstanbul Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden BİMTAŞ 2015 yılında ihaleye çıkmıştı. Maliyeti 202 bin 940 lira olarak belirlenen ihaleyi 190 bin 177 liralık teklif veren İmar Planlama Proje Müşavirlik Anonim Şirketi kazanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/resat-nuri-sahnesine-cam-bina_153726.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!