Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Resim Heykel Müzesi İki Aylığına Kapılarını Açıyor

Resim Heykel Müzesi, iki yıl sonra tekrar kapılarını açıyor. Türk sanat tarihinin temel yapıtlarını koleksiyonunda bulunduran Resim Heykel Müzesi’nin eski Veliaht Dairesi olan tarihi binası restore edildiği için müze kapanmıştı. Müze yönetimi, restorasyonu tamamlanan bölümleri sanat dünyasına göstermek için, 72 yıl önce açılan ilk sergiyi tekrar

Radikal Gazetesi
Resim Heykel Müzesi İki Aylığına Kapılarını Açıyor

Resim Heykel Müzesi, iki yıl sonra tekrar kapılarını açıyor. Türk sanat tarihinin temel yapıtlarını koleksiyonunda bulunduran Resim Heykel Müzesi’nin eski Veliaht Dairesi olan tarihi binası restore edildiği için müze kapanmıştı. Müze yönetimi, restorasyonu tamamlanan bölümleri sanat dünyasına göstermek için, 72 yıl önce açılan ilk sergiyi tekrar kuruyor.

‘Serginin Sergisi’ 29 Haziran Pazartesi günü açılacak ve iki ay boyunca görülebilecek. Ardından, müze tekrar kapılarını kapatacak ve restorasyon devam edecek.

Resim ve Heykel Müzesi, 20 Eylül 1937 tarihinde Atatürk tarafından Dolmabahçe Sarayı’nın Veliaht Dairesi’nde bir sergiyle açılmıştı. O sergide yer alan 325 yapıtın bir kısmı, zamanla farklı kurumlara gönderildiği için, ‘Serginin Sergisi’nde sadece geride kalan resim ve heykellere yer verilecek. 116 resim ile 24 heykelin yer aldığı ‘Serginin Sergisi kronolojik bir sıralamayla Osmanlı ve ilk dönem Cumhuriyet ressamlarını biraya getiriyor.

Onarımı başlatmak bile zor olmuştu!

Sergi, müzenin restorasyonu biten dört salonuna yayılacak. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne bağlı olan Resim Heykel Müzesi’nin binası ise Milli Saraylar’a ait. Bilindiği gibi kötü durumda olan müze binası hakkında Radikal’de ve diğer gazetelerde pek çok haber çıkmış, dönemin TBMM Başkanı Köksal Toptan’ın devreye girmesiyle binada kapsamlı bir onarım başlatılmıştı. Müze Müdürü Prof Ferit Özşen’in Radikal’e verdiği bilgiye göre iki yıl içinde binanın yarısında restorasyon tamamlandı. Çatı açıldı, sağlamlaştırma yapıldı, bezemeler yenilendi. “Bu şu demek, müzemiz en az yetmiş sene akmayacak ve yukarıdan toz yağmayacak” diyen Özşen, sergi için panoları kiraladıklarını ve iki ay sonra iade etmek zorunda olduklarını da söyledi. Özşen’in verdiği bilgiye göre müzenin iki ay sonra tekrar kapanacak olmasının temel nedeni ‘pano alacak kaynak olmaması!’. Milli Saraylar tarafından sürdürülen restorasyonun 2010 sonunda tamamlanması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/resim-heykel-muzesi-iki-ayligina-kapilarini-aciyor_70188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!