Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Resmin Taşa Kazındığı İlk Yer

Alman Der Spigel dergisinin Adem ve Havva’nın Dünya’ya ilk düştükleri yerin Göbeklitepe olduğunu yazmasından sonra, Güneydoğu’nun bu şirin bögesi bir başka tarihi bulguyla gündemde.

NTV
Resmin Taşa Kazındığı İlk Yer

lman Der Spigel dergisinin Adem ve Havva’nın Dünya’ya ilk düştükleri yerin Göbeklitepe olduğunu yazmasından sonra, Güneydoğu’nun bu şirin bögesi bir başka tarihi bulguyla gündemde. Şanlıurfa’nın 15 km dışındaki Göbeklitepe’deki kazılarda insanlığın taşa kazınan ilk resimlerinin bulunduğu açıklandı.

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, Göbeklitepe’nin manyetik taramalarında 16 tapınak tespit edildiğini belirterek, yapılan kazılarda bunlardan 6’sının ortaya çıkarıldıgını söyledi.

NTVMSNBC Şanlıurfa muhabirinin sorularını yanıtlayan Yıldız, “Dünyada plastik sanatların ilk defa taşa kazındığı tarihin 11.500 yıl önce olduğu tespit edilmiş. İnsanlar resim sanatını önce taşlara kazıyarak yapmışlar. Taşlardan sonra tuallere aktarmışlardır. Dolayısıyla resim sanatının başlangıcı Şanlıurfa Göbeklitepe’dir diyebiliriz. İnsanlar 5 metrelik stillere domuz, tilki, yılan ve ördek gibi hayvan figürleri çizmişler. Ayrıca bulunan Balıklıgöl heykelinin de aynı döneme ait olması, bu bölgede yaşayan insanların Göbeklitepe’ye gidip ibadetlerini yaptıklarını gösteriyor” diye konuştu.

Adem ve Havva’nın cenneten atıldıktan sonra görüştükleri ilk yer olduğu ileri sürülen Göbeklitepe’de kazı çalışmaları Eylül’den itibaren devam edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/resmin-tasa-kazindigi-ilk-yer_47037.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!