Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Restorasyon Zamanı

Türk kültür varlığını korumak için kollar sıvandı. Geçmişin miraslarını terkedildikleri yerlerde tespit etmek, restore etmek ve geleceğe bırakmak çalışmalar tüm hızla devam ediyor. Bu süreç, restorasyonu da ayrı bir iş alanı haline getirdi. 1998 - 2002 yıllarında 46 tarihi eser restore edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2003 - 2007 yılları arasında

Para DergisiBilagay Halveti Tekkesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Türk kültür varlığını korumak için kollar sıvandı. Geçmişin miraslarını terkedildikleri yerlerde tespit etmek, restore etmek ve geleceğe bırakmak çalışmalar tüm hızla devam ediyor. Bu süreç, restorasyonu da ayrı bir iş alanı haline getirdi. 1998 - 2002 yıllarında 46 tarihi eser restore edildi. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2003 - 2007 yılları arasında 2 bin 650 eserin restorasyonunu yaptırdı. 2008 yılı içinse bin eserin onarımı planlanıyor.

Bu arada Vakıflar Genel Müdürlüğü, coğrafi bilgi sistemini kuraraktapu kütüklerini taradı ve vakıflarla ilgili haritaları ve imar planlarını çıkardı. Proje başlamadan önce vakıflara ait mülk sayısı 175 bin 229'du. Bu sistemle 203 bin 767 mülk olduğu tespit edildi. Yani yıllarca bir kenarda sahipsiz kalan eserler de tespit edilmiş oldu. Vakıflar Genel Müdürlüğü, son 5 yılda tarihi eserlerin restorasyonu için 1.2 milyar YTL'lik yatırım yaptı. 2 milyon adet belge taranıp dijital ortama aktarıldı. Bunların sergilenmesi için 12 yeni müze açıldı.

Osmanlı mirası hayat bulacak

Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün önünde şimdi çok önemli iki proje duruyor. Bunlardan biri, yurtdışındaki Osmanlı eserleriyle ilgili. Vakıflar Kanunu çıkarılınca, Yurtdışı İlişkiler Daire Başkanlığı kurulmuştu. Müdürlük, kanunda yer alan "Yurtiçi ve Yurtdışındaki eski vakıf eserlerini muhafaza ve ihya etme" maddesine dayanarak, Osmanlı coğrafyasındaki tarihi yapıları restore edecek. "Osmanlı Coğrafyasındaki Her Şehirde Bir Eser" projesiyle Balkanlar'dan Ortadoğu'ya, Kırım'dan Afrika'ya birçok şehirdeki eser restore edilecek.

Eser tespit çalışmalarının ardından bir iki aya kadar başlaması projede ilk sırayı, 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Kosova'da kesme taştan inşaa ettirilen ve günümüzde harap bir vaziyette bulunan Fatih Camii alacak. Restorasyon çalışmaları Cezayir'den Libya'ya, Bulgaristan'dan Yunanistan'a, Macaristan'dan Suudi Arabistan'a , Irak'tan Suriye'ye kadar uzanacak. 1998 'de Devlet Planlama Teşkilatı öncülüğünde bir çalışma başlatılmış; bu çerçevede Balkanlar, Ortadoğu, Afrija, Macaristan, Avusturya, Kırım ve Orta Asya'ya gönderilen uzmanlarca 5 bin eser tespit edilmişti.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/restorasyon-zamani_63337.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!