Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Richard Meier'in Yeni Tasarımı: Jeso Lido Complex

Jesolo Lido'da Adriyatik Denizi'nde yer alan, tasarımını mimar Richard Meier'ın yaptığı Jesolo Lido Kompleksi; Jesolo Lido Köyü, Jesolo Lido Oteli K

yapi.com.tr/Deniz TÜRKERİ
Richard Meier'in Yeni Tasarımı: Jeso Lido Complex

br/> Jesolo Lido'da Adriyatik Denizi'nde yer alan, tasarımını mimar Richard Meier'ın yaptığı Jesolo Lido Kompleksi; Jesolo Lido Köyü, Jesolo Lido Oteli Kulesi, Jesolo Lido Konut Oteli Kulesi, Jesolo Lido Residanz Kulesi ve konut sisteminden oluşuyor.

Jesolo Lido Köyü bu kompleks yapısının inşa edilen ilk aşaması olacak. Üç katlı konutlardan oluşan köy iki bölümden oluşuyor: uzun bir form şeklinde 23 apartmandan oluşan bir yapı sistemi ile park alanı ve yüzme havuzunun diğer bölümünde düzenlenen evler.Köyde yer alan konut modüllerinin en temel modülü, bir yatak odası ve yapının dışında bulunan merdiven aracılığıyla ulaşılan 2 yatak odası ile küçük avlularından oluşuyor. Meier'e göre bu modül, hacim ve boşluklara bir değişim sağlıyor. Ayrıca konutların dış cephesinde gün doğumu ve batımında ışığın geliş doğrultusuna göre hareket edebilen ışık filtreleri bulunuyor.

Arazide var olan ağaçlar ve yeni bitkiler ile bütünleşen avlular Adriyatik Denizi'ne doğru heyecanlı ve akışkan bir peyzaj oluşturuyor.Konut Oteli Kulesi ise, uzakta Venedik'in güneyini manzara alan en lüks apartmanlardan meydana geliyor. Kulelerin tümü kuzey-güney aksında yer alıyor. Asimetrik olarak planlanan konut köyü bu aksın doğusuna yöneliyor, böylelikle yüksek yapılar sitenin iç kısımlarından varolan deniz manzarasına yönelebiliyor.


İnsan ölçeğinde, tatil ve boş zamanların geçirilebileceği yeni bir konsept mekanı yaratmaya çalıştığını belirten Meier'e göre, Jesolo Lido Köyü, ışık ve camın uygulanışı sayesinde iç mekan-dış mekan ilişkileri ve sanat-doğa ilişkileri arasında değişen bir ilişki oluşturuyor ve ışığı, manzarayı ve doğal olanakları avantaja dönüştüren davetkar bir tasarıma ulaşıyor.

Jesolo Lido Kompleksi'nin 2006 yazında bitirilmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/richard-meierin-yeni-tasarimi-jeso-lido-complex_22093.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!