Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Risk Çok, Sigorta Yok

Coğrafi konumu nedeniyle deprem, toprak kayması, su baskını gibi doğal afetlerin yanı sıra yangın, hırsızlık gibi kaza sonucu veya kastla gerçekleşmiş risklerin yaşandığı Türkiye’de, gerekli önlemlerin alınmaması ciddi oranda can ve mal kayıplarına neden oluyor. Zamanında önlem alınmaması ve olası risklerin gerçekleşmesi durumunda hayatta

Cumhuriyet Gazetesi
Risk Çok, Sigorta Yok

Coğrafi konumu nedeniyle deprem, toprak kayması, su baskını gibi doğal afetlerin yanı sıra yangın, hırsızlık gibi kaza sonucu veya kastla gerçekleşmiş risklerin yaşandığı Türkiye’de, gerekli önlemlerin alınmaması ciddi oranda can ve mal kayıplarına neden oluyor. Zamanında önlem alınmaması ve olası risklerin gerçekleşmesi durumunda hayatta kalabilen “dünün zenginleri, yarının yoksuluna” dönüşüyor.

Anadolu Sigorta’nın, Doğal Afet Sigortaları Kurumu, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi, Afet İşleri Genel Müdürlüğü Afet Etüt ve Hasar Tespit Dairesi Başkanlığı Jeoloji Mühendisi Sabri Sevim’in Kasım 2008 tarihli “Heyelan ve Su Baskını Afetlerine Genel Bir Bakış ve 7269 Sayılı Yasa Kapsamında Tanımlı Zarar Azaltıcı Çalışmalar” sunumu, Emniyet Genel Müdürlüğü Faaliyet Raporları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı ve Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği’nin yayımladığı istatistiksel verileri derleyerek oluşturduğu çalışma, Türkiye’nin sahip olduğu çeşitli riskler hakkında çarpıcı detaylar içeriyor.

Türkiye’de 35 bin 570 yerleşim biriminin yüzde 38.75’i deprem, su baskını, toprak kayması gibi doğal afetlerden birini ya da birkaçını yaşamış bölgelerden oluştu. 2009’da 13 milyon konutun bulunduğu Türkiye’de büyüklüğü 1.1’in üzerinde 8 bin 783 deprem meydana geldi. Aynı yıl, 72 bin 110 konut hırsızlar tarafından “ziyaret” edildi. Son dört yılda hırsızların ilgi alanına giren konut ve işyeri sayısı 465 bin 701’e ulaştı.

Sonuç olarak, coğrafi konumu nedeniyle zaten ciddi riskler taşıyan Türkiye’de ev sahipleri ve kiracılar, konut paket poliçesi ile konutlarını ve eşyalarını; yangından hırsızlığa, yer kaymasından su baskınına, kar ağırlığından fırtınaya, cam kırılmasından dahili su hasarlarına kadar çok çeşitli risklere karşı sigortalatabilirler.

Sadece tek bir poliçe ile yaklaşık 25 ayrı teminat sağlayan bir konut paket poliçesine sahip olmanın maliyeti, ev sahibi olanlar için aylık ortalama 15 lira, kiracılar için ise 10 liradır. Zorunlu deprem sigortasının ailelere maliyeti ise yaklaşık olarak aylık sadece 6 lira.

http://www.yapi.com.tr/haberler/risk-cok-sigorta-yok_85060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!