Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Riskli Kıyılar' Haritası

'Riskli kıyılar' haritası

Cumhuriyet Gazetesi
'Riskli Kıyılar' Haritası Tsunami tehlike haritası için
130 bin metre sondaj yapılacak.

b>Marmara Denizi'nin ve İstanbul Boğazı'nın tüm kıyılarını kapsayan tsunami tehlike haritası hazırlanıyor. 1.5 yıl arayla 130 bin metre sondaj yapılarak bir rapor hazırlanacak.

İstanbul kıyıları için olası bir depremde tsunami haritası hazırlanmaya başlandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nce (İBB) Japon firması OYO International Corporation'a ihale edilen ve 18 milyon YTL'ye malolacak çalışma kapsamında kentin tamamını kapsayan deprem tehlikesi haritası ile Marmara Denizi'nin ve İstanbul Boğazı'nın tüm kıyılarını kapsayan tsunami tehlike haritası yapılacak.

Tsunami ve deprem haritasının hazırlanması için İBB Zemin ve Deprem İnceleme Müdürlüğü'nce 10 Kasım 2005'te açılan ihaleye OYO International Corporation ve Üçer-Alter-Tekar Ortak Girişimi teklif verdi. İhaleyi 18 milyon YTL ile kazanan Japon firması, sözleşmenin imzalanmasının ardından Şubat 2006'da çalışmalara başladı.

Çalışmalara göre İstanbul'un tamamını kapsayan 1/25.000 ölçekli deprem tehlikesi haritası, 1/100.000 ölçekli genel jeolojik haritalama ile Marmara Denizi'nin ve İstanbul Boğazı'nın tüm kıyılarını kapsayan 1/2.000 ölçekli tsunami tehlike haritası yapılacak. Avrupa yakasında Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Bakırköy, Bayrampaşa, Büyükçekmece, Eminönü, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Güngören, Küçükçekmece, Zeytinburnu ve Yakuplu'yu kapsayan 182 km2'lik alanda çalışılacak.

18 ay süreyle yaklaşık 130 bin metre sondaj yapılacak olan faaliyetler sonucu mikrobölgeleme (deprem dahil doğal afetlerden farklı oranda etkilenecek yerlerin belirlenmesi) raporu hazırlanacak. Kapsam dışı kalan diğer alanlar ve ilçelerdeki çalışmalar da önümüzdeki 5 yılın planlamasında değerlendirilecek. 10 kişilik teknik kadro tarafından denetlenen çalışmalarda, Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) ve Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü koordinatörlüğünde BÜ, İstanbul ve Yıldız Teknik üniversitelerinden 7 uzman bilim adamından oluşan Danışma Kurulu görev yapıyor.

Çalışmalar çerçevesinde yapılacak işlerden bazı satırbaşları ise şöyle:

-Marmara Denizi'nin tektonik ve tsunamijenik yapısı araştırılacak.
-Marmara Bölgesi'nde meydana gelmiş ve tsunami yarattığı bilinen tarihsel depremlerin ve bu depremlerin etkilediği alanlar belirlenecek.
-Varsa geçmiş tsunami vakaları ortaya konacak.
-Geçmişte meydana gelmiş denizaltı heyelan alanları belirlenecek.
-Riskli bölgelerde depreme bağlı heyelan gerçekleştiğinde meydana gelecek deformasyonların ve buna bağlı tsunami oluşumları saptanacak.
-Elde edilen sonuçlar, literatürde yer alan , sismo-tektonik, tsunamijenik, geometrik olarak benzer özellikler gösteren deprem ve heyelan kaynaklı tsunami olaylarıyla karşılaştırılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/riskli-kiyilar-haritasi_44267.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!