Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rixos Ankara Kendi Elektriğini Üretiyor

Rixos Grand Ankara Oteli Genel Müdürü Hasan Bozkurt, tesiste kurdukları 2.500 Watt gücündeki kojenerasyon sistemiyle yaklaşık 6 aydan beri kendi elektriklerini kendilerinin ürettiğini söyledi. Elektrik üretiminin yanı sıra, sistemin çalışması sırasında açığa çıkan ısı ile su ısıtması işlemlerinin yapıldığını anlatan Bozkurt, söz konusu sistem ile

Gazete Habertürk
Rixos Ankara Kendi Elektriğini Üretiyor

Rixos Grand Ankara Oteli Genel Müdürü Hasan Bozkurt, tesiste kurdukları 2.500 Watt gücündeki kojenerasyon sistemiyle yaklaşık 6 aydan beri kendi elektriklerini kendilerinin ürettiğini söyledi. Elektrik üretiminin yanı sıra, sistemin çalışması sırasında açığa çıkan ısı ile su ısıtması işlemlerinin yapıldığını anlatan Bozkurt, söz konusu sistem ile enerji maliyetlerinin yüzde 35-40 oranında düştüğünü bildirdi.

Ankara'da kendi elektriğini kendi üreten ilk ve tek otelin Rixos Grand Ankara olduğunu ifade eden Genel Müdür Bozkurt, şunları söyledi:

''Hem kendi elektriğimizi üretiyoruz, hem de ısıtma ve soğutmamız bedavaya geliyor. Oteller genel işletme maliyetleri yüksek olduğu için odalara kışın yalnızca sıcak, yazın da yalnızca soğuk hava verebiliyor. Bu sistem sayesinde sıcak ve soğuk hava aynı anda verilebilir. Bu da ilkbahar ve sonbahar gibi geçiş dönemlerinde önemli oluyor.

Otelimizin günlük ihtiyacı 1.000 kilovatsaat düzeyinde. Fazla üretimi ise Başkent EDAŞ'a satıyoruz. Puant saatlere göre bazen şebekeye girip çıkabiliyoruz. Bu sistemi kurmadan önce enerji için aylık yaklaşık 150 bin lira harcıyorduk. Şimdi aylık enerji harcamamız 80 bin liraya kadar düştü. Aynı zamanda çevre dostu bir sistem. Sistemin yatırım maliyeti biraz yüksek. Biz kojenerasyon için 3 milyon lira civarında yatırım harcaması yaptık. Ancak karlı bir yatırım oldu.''

Bozkurt, Ankara'da ilk olan sistemin büyük ilgi gördüğünü ve makine mühendisleri, otel yöneticileri, alışveriş merkezleri yöneticileri hatta TBMM'den yetkililerin söz konusu sistemi incelemeye geldiğini, birçok firmanın da telefonla bilgi aldığını kaydetti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/rixos-ankara-kendi-elektrigini-uretiyor_79897.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!