Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rize'den HES'lere Karşı Üç Yeni Karar

Yeşil Artvin Derneği, Türkiye'de 700'ü Doğu Karadeniz'de olmak üzere üç bin kadar HES projesi bulunduğunu, bunların da 176'sının Artvin'de planlandığını açıkladı. Rize İdare Mahkemesi, üç yeni yürütmeyi durdurma kararı verdi.

bianet.org
Rize'den HES'lere Karşı Üç Yeni Karar

Rize İdare Mahkemesi, son olarak Artvin'in Şavşat ilçesi Meydancık Beldesi'nde Ati İnşaat Şirketi'nin yapımını planladığı Diyoban Hidroelektrik Santrali (HES) için üç ayrı yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yeşil Artvin Derneği, Artvin Valiliği'ne karşı açılan toprak kullanımına ilişkin davada ve Orman Genel Müdürlüğü'ne karşı açılan orman kullanımına ilişkin davalarda İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararları verdiğini açıkladı.

"Bu kararları bütün çevre dostlarına, sularımızın ve topraklarımızın gerçek sahiplerine armağan ediyor, kararların uygulanmasından sorumlu olanları görevlerini yapmaya davet ediyoruz."

34 karardan 33'üne "durdurma" veya "iptal"

Rize'de yayın yapan Viçe gazetesi de, HES'e karşı bugüne kadar açılan 65 davadan 34'ü sonuçlanırken; bu davalarda alınan "yürütmeyi durdurma" ve "iptal" karar sayısının da 33'e ulaştığını yazdı.

Derelerin Kardeşliği Platformu dönem sözcüsü Ömer Şan da, son mahkeme kararlarıyla ilgili bilgi verdi. Şan, Güneysu Tepe 1-2 Regülatörü ve HES, Senoz Uzundere-1 HES ve ardından yine Güneysu Alicik 1-2 Regülatörü ve HES projesi için verilen yürütmeyi durdurma kararlarında son olarak da Artvin'in Şavşat İlçesi Meydancık beldesindeki Diyoban Deresi üzerinde yapımı planlanan Diyoban HES projesi için de üç yeni yürütmeyi durdurma kararı çıktığını belirtti.

Avukat Kalın: Telafisi güç zarar olduğu kanıtlandı

Şan, bölgede Ati İnşaat Enerji Üretim ve Tic. Anonim Şirketi'nin yapımını planladığı 7.92 megavat kurulu gücündeki Diyoban HES'in yanında sekiz ayrı HES inşaat projesinin daha bulunduğunu bildirdi. Avukat Bedrettin Kalın, yürütmeyi durdurma kararlarında, HES çalışmalarında "telafisi güç ve imkânsız zararlar oluşabileceği" tespitinin bir kez daha doğrulandığını kaydetti.

"Derelerimizin etrafındaki vadilerimizde yaşayan, doğal yaşam alanlarını, tarihi sosyal ve kültürel değerlerini koruma mücadelesi veren; suyun ticari bir meta ve enerji kaynağı olmaktan öte yaşamsal öneme sahip doğal bir varlık olduğu bilinci ile HES projelerine karşı demokratik ve hukuksal mücadelemizi birlik ve bütünlük, güç birliği içerisinde sürdürmeye devam edeceğiz."

Yeşil Artvin Derneği: Sularımız elimizden alınıyor

Yeşil Artvin Derneği de, "Yaşamın kaynağı olan sularımızı elimizden almaya ve bu suları yabancı su tekellerinin emrine vermeye yönelik olan bu hain projeye karşı bütün derelerimizde, vadilerimizde mücadele ediyoruz" dedi. Dernek, Türkiye'de 2 binin üzerindeki HES projesinden 700 kadarının Doğu Karadeniz Bölgesinde, bunların da 176'sının Artvin'de yapılmasının planlandığına işaret etti.

"Çoruh Nehri ana vadisini zaten büyük baraj projeleriyle kaybeden Artvin, şimdi de en küçük deresine varana kadar sularının tümünü kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Bunun bir enerji ihtiyacından kaynaklanmadığını, bir yandaş sermaye grubuna kaynak aktarma ve esas olarak sular üzerinde egemenlik kurma savaşının bir parçası olduğunu biliyoruz."

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/rizeden-heslere-karsi-uc-yeni-karar_80894.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!