Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Robotik Kentin Temeli 2010'da Atılacak

Merkezi Konya'da bulunan Akınsoft adlı yazılım firması robotik teknolojilerle üretim yapılması planlanan "Uydukent Projesi"nin 2010 yılında temelini atmayı hedefliyor. Akınsoft Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1995 yılında kurulan firmanın ilk yıllarda yazılım şirketi vizyonuyla ciddi hayaller ve

CNN Türk
Robotik Kentin Temeli 2010'da Atılacak

Merkezi Konya'da bulunan Akınsoft adlı yazılım firması robotik teknolojilerle üretim yapılması planlanan "Uydukent Projesi"nin 2010 yılında temelini atmayı hedefliyor. Akınsoft Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1995 yılında kurulan firmanın ilk yıllarda yazılım şirketi vizyonuyla ciddi hayaller ve planlarla yola çıktığını söyledi.

Birkaç sene sonunda yazılım sektörünün köreleceğini ya da pazarın daralacağını ve artık farklı alanlara yönelme gerekliliğinin ortaya çıkacağını ifade eden Akın, bu nedenle firma olarak 2010 yılında robotik teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmaları yürütmeye başlayacaklarını kaydetti.

Yazılımdan ziyade mekatronik yani elektrik-elektronik ve mekanik birleşimi makinelerin, yazılımla kontrol edilmesi anlamına gelen robotik teknolojiler konusunda üretim yapan bir kurum olacaklarını ve 2010 yılı vizyonlarından en önemlisinin "Uydukent Projesi" olduğunu dile getiren Akın, şöyle devam etti:

"Uydukent Projesi ile 100 bin metre kare alt sınırdan bir milyon metre kareye kadar o günkü ihtiyaçlar çerçevesinde genişletilebilecek bir arazide konumlanmış dev bir teknoloji şehri oluşturmayı hedefliyoruz. Bu oluşum çerçevesinde bizimle çalışmak isteyen diğer firmalarla iş ortaklıkları oluşturarak, robotik teknolojilerle akıllı ev aletleri üretme konusunda çalışmalar yapmak istiyoruz. Akıllı buzdolabı, televizyon veya sizi tanıyan bir fırını bir takım yazılımlarla donanımları yoğurup olgunlaştırıp üretmek istiyoruz. Daha çok özel sektörün konumlanacağı, özel sektörde iş ortaklıklarının yapılacağı bir teknoloji merkezi oluşturma gibi bir idealimiz var. Aynı zamanda burada çalışan insanların güncel hayattaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek, marketinden tutun da okuluna, parkına, bahçesine ve hastanesine kadar her şey yer alacak."

Akın, Uydukent'in bir başlangıç projesi olduğunu ve katılmak isteyen firmalarla görüşerek örneğin Vestel'e, Beko'ya burada birlikte çalışma önerisinde bulunacaklarını vurgulayarak, "Gelin birlikte şu ev aletini üretelim diyeceğiz. Projemizi onlara sunacağız. İlk başta yerli firmalarla işbirliği yapacağız. Yabancı yatırımcılara katı kurallarla kapalı olmayacağız ancak ilk aşamada yabancı yatırımları düşünmüyoruz" dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/robotik-kentin-temeli-2010da-atilacak_65895.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!