Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Roma'nın Yeni Sanat Mabedini Kutluğ Ataman Açıyor

Avrupa’nın yeni çağdaş sanat mabedi Roma’daki görkemli 21. Yüzyıl Sanatlar Müzesi (Museum of Art for the XXI Century/ MAXXI), kapılarını Kutluğ Ataman sergisiyle açıyor. Mimarlık dünyasının ikon isimlerinden Zaha Hadid imzalı sıradışı mimarisiyle de dikkat çeken MAXXI’de açılan ilk üç süreli sergiden biri olan Ataman’ın ‘Mezopotamya

Radikal Gazetesi
Roma'nın Yeni Sanat Mabedini Kutluğ Ataman Açıyor

150 milyon avroya mal olanan MAXXI’deki Kutluğ Ataman sergisi eylüle kadar açık. FOTOĞRAFLAR: AFP

MAXXI’yi mimar Zaha Hadid tasarladı.

Avrupa’nın yeni çağdaş sanat mabedi Roma’daki görkemli 21. Yüzyıl Sanatlar Müzesi (Museum of Art for the XXI Century/ MAXXI), kapılarını Kutluğ Ataman sergisiyle açıyor. Mimarlık dünyasının ikon isimlerinden Zaha Hadid imzalı sıradışı mimarisiyle de dikkat çeken MAXXI’de açılan ilk üç süreli sergiden biri olan Ataman’ın ‘Mezopotamya Dramaturjileri’ sergisi, müzenin ‘Spazio’ başlıklı bölümünde yer alıyor. 12 Eylül’e kadar sürecek sergide Ataman’ın aralarında ‘Küba’, ‘Dome 2009’, ‘Column’ ve ‘Aya Yolculuk’un da olduğu sekiz video enstalasyonu bulunuyor.

Müze yöneticisi Anna Mattirolo, Whitewall Magazine’e yaptığı açıklamada açılışta işleri sergilenen sanatçıların çoğunun İtalyan olmasına rağmen neden Kutluğ Ataman’ın da yer aldığı sorusunu şöyle cevaplıyor: “Açılış sergilerinin hatırı sayılır kısmı İtalyan sanatçılardan oluşuyor fakat ‘Spazio’ başlıklı geçici bölüm farklı ülkeler ve altyapılardan sanatçıları da ağırlayacak. MAXXI, çağdaş sanatın farklı dil ve sesleri de içeren ve gelişimini sürdüren bir sanat olduğunun farkında. Kutluğ Ataman’ın sergisi de modernitenin Batı dışında nasıl sorgulandığı ve yorumlandığını araştırdığı için buna çok uygun.”

2004’te Turner ödülünde finale kalan, Venedik Bienali, İstanbul Bienali ve Documenta 11 gibi saygın sergilere davet edilen Kutluğ Ataman ise Hürriyet’ten Deniz İnceoğlu’na yaptığı açıklamada “MAXXI çok önemli bir müze ve buranın açılış sergisini yapıyor olmak hem çok sorumluluk isteyen, hem de açıkçası korkutucu bir iş. Çünkü dünyanın gözünü üstümde hissediyorum” diye konuştu.

En prestijli mimarlı ödülü Pritzker’i kazanan ilk kadın mimar olan Irak asıllı Zaha Hadid’in tasarladığı MAXXI, İtalya’nın ilk ulusal çağdaş sanat ve mimari müzesi. Kapılarını yarın halka açacak müze, 10 yılda tamamlandı ve yaklaşık 150 milyon avroya mal oldu. Müze, toplam 29 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edildi.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/romanin-yeni-sanat-mabedini-kutlug-ataman-aciyor_79867.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!