Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Romanlar Belgrad'dan da Tahliye Ediliyor

AI, hükümetin kontrolündeki Sırbistan İmar Müdürlüğü'nün, Belgrad'da yaşayan 70 Roman aileye evlerini terk etmeleri için 48 saat verdiğini bildirdi. Tahliye edilen ailelere başka bir barınma olanağı sağlanmadı.

yapi.com.tr
Romanlar Belgrad'dan da Tahliye Ediliyor

Uluslararası Af Örgütü'nün (AI) 2 Kasım Çarşamba günü yaptığı bir açıklamaya göre Sırbistan'ın başkenti Belgrat'ta yaşayan 27 Roman aile, zorla tahliye edilmekle karşı karşıya. bianet.org 'un haberine göre, "Sırbistan İmar Müdürlüğü, Yeni Belgrat'ın gayriresmi yerleşim bölgesi 61. blokta yaşayan ailelere salı günü" (1 Kasım) yaşadıkları evleri boşaltmaları için 48 saatleri olduğunu açıkladı. AI'nın açıklamasına göre bu karar, yaklaşan kışta sokakta kalmakla yüzleşenlerden büyük bir kısmının çocuk olduğu topluluğa danışılmadan verildi. 61. Bloğu boşaltması istenen aileler için "alternatif bir barınma imkanı" da sağlanmadı.

AI Avrupa ve Merkez Asya Temsilciliği Direktörü John Dalhuisen "Yetkililer bu kabul edilemez uygulamayı hemen sonlandırmalı" dedi. Yerinden edilen ailelerden 20'sinin "1999 Kosova Savaşı sırasında ülkelerini terk etmek zorunda kalmış kişiler" olduğunu belirten Dalhuisen, Sırbistan hükümetinin bu kişileri korumakla sorumlu olduğunu belirtti.

Haberde "Belgrat'taki Romanların bu tahliyesinin Sırbistan'da belediyeler yerine hükümet" emriyle gerçekleştirilecek ilk tahliye olduğu belirtiliyor. Roman nüfusu 2000 yılından beri zorla tahliyelere maruz kalıyor.

"2009 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Yerlerinden Edilmiş İnsanlar Özel Raportörü Sırbistan hükümetini" Kosova'dan gelen kişilerin insan hakları kapsamında korunması ve "tahliyelerin uluslararası standartlarda gerçekleştirilmesi" hususunda uyarmış olmasına rağmen, gerekli önlemler alınmıyor. Hatta, "Belgrat Belediyesi Mayıs 2009'da 'Hijyenik Olmayan Yerleşimlerin Düzenlenmesi Hareket Planı'nı kabul ettiğinden bu yana zorla tahliyelerde artış var."

AI ve BM, 2010 yılında da Belgrat'taki Romanların zorla tahliyesi hakkında yetkilileri uyarmıştı. AI, 23 Nisan 2010'da "300 Roman ailenin zorla yerinden edilmesinin durdurulması" için de bir açıklama yayımlamıştı.

ETİKETLER: kent dünyadan
http://www.yapi.com.tr/haberler/romanlar-belgraddan-da-tahliye-ediliyor_89634.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!