Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Ruhr 2010 Halinden Memnun

2010 yılının İstanbulla birlikte üç Kültür Başkenti'nden biri olan Ruhr, ilk altı ayı değerlendirdi. Yaklaşık 5 milyon ziyaretçi çektiklerini açıklayan Ruhr 2010 yöneticileri, şimdi tren vagonlarında gerçekleşecek Melez Festivali ve Dünya Tiyatro Festivali'ne hazırlanıyor

Radikal Gazetesi
Ruhr 2010 Halinden Memnun

Eski kömür madenlerinin dönüştürülmesiyle açılan Zeche Zollverein adlı kültür merkezi, Ruhr 2010 un simgesi oldu. FOTOĞRAF: AP

2010 yılının İstanbulla birlikte üç Kültür Başkenti'nden biri olan Ruhr, ilk altı ayı değerlendirdi. Yaklaşık 5 milyon ziyaretçi çektiklerini açıklayan Ruhr 2010 yöneticileri, şimdi tren vagonlarında gerçekleşecek Melez Festivali ve Dünya Tiyatro Festivali'ne hazırlanıyor

Ruhr.2010 Ajansı, yaptığı bir basın toplantısıyla ilk altı ayın bilançosunu sundu. Buna göre, kültür başkentini  4,8 milyon kişi ziyaret etmiş şimdiye kadar. Bunun yüzde 15’i yurtdışından (Fransa, Belçika, Polonya, İsviçre, Avusturya, İngiltere). Geçen yıla göre % 18’lik bir artış söz konusuymuş. Eğer böyle giderse, 25 yıllık Avrupa Kültür Başkenti tarihinde en fazla ziyaret edilen kent olabilirmiş Ruhr. Şu ana kadar bu ünvanı 9,7 milyon ziyaretçi ile Liverpool taşıyor (2008).

Bilançonun medya ayağında ise ulusal bazda, 21.066 yazılı medya, 8644 online haber, 1617 radyo ve164 televizyon haberi olmak üzere toplamda yayımlanmış 31.491 haber var. Uluslararası medyada ise ise 40 ülkede (ABD, Avusturya, Türkiye, Fransa, İngiltere , Hollanda, İtalya, Polonya, İsveç vs.) Ruhr 2010 hakkında yaklaşık 1000 haber  yayınlanmış. Avustralya, Brezilya, Kanada, Meksika, Yeni Zelanda, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler de Ruhr.2010 etkinliklerine yazılı ve görsel basınlarında yer ayırmışlar. Aralık 2009’da Facebook’ta iki bin kişiye ulaşılırken altı ay içinde bu sayı 21 bin kişiye yükselmiş; Twitter’da 700 olan takipçi sayısı ise üç bin iki yüze çıkmış.

Ruhr.2010 Ajansı başkanı Fritz Pleitgen, Ruhr Bölgesi’ne ait irili ufaklı şehirlerde yaşayanların etkinliklere katılımından memnun. Ocak ayındaki açılış kutlamaları, yıkılmış şaft kulelerinin eskiden bulundukları noktalardan havaya yükseltilen yaklaşık 400 balonla oluşturulan ‘SchachtZeichen’, her hafta bir belediyenin kültür başkenti olduğu ‘Local Heroes’, Veltins-Arena’daki  (Schalke Stadyumu) ‘Şarkı Günü’ halkı yığınlar halinde bir araya getiren projelerin başlıcaları oldu. Bunlar bir başarı olarak görülüyor ama özeleştiriye de yer veriliyor: Bilet satış sisteminin elden geçirilmesi gerekiyor, ziyaretçilerin program hakkında bilgilendirilmeleri aşamasında aksamalar var, internet sayfasında günlük etkinlik önerilerine daha çok yer verilmesi, iki aylık etkinlik takvimleri ve bir çağrı merkezi ile bu aksamaların giderilmesi düşünülüyor.

Günter Grass, Ruhr’un konuğu olacak

İkinci yarı yıldaki projeler arasında Melez Festivali ön plana çıkıyor. Bu kültürler arası festival tren vagonlarında gerçekleşecek. ‘Mehr Licht!’(Daha Fazla Işık!) adlı başka bir proje için Günther Grass Ruhr’daki edebiyatseverlerin konuğu olacak. Ruhr Bölgesi’nin yeni sanat merkezi (eski bira fabrikası) Dortmunder U,  ISEA 2010’a (Uluslararası Elektronik Sanat Sempozyumu) ev sahipliği yapacak. Almanya’nın en önemli tiyatro festivallerinden ‘Theater der Welt’ bu yıl Ruhr’da gerçekleşecek. Mimari ve kentsel dönüşüm konularında Ruhr Bölgesi’nin geleceğine dair uluslararası sempozyumlar düzenlenecek.
 
Ruhr.2010 Ajansı altı aylık bilançolarında, ayrıca, Ruhr’un kültür başkenti olarak, yeni yüzünü ve kimliğini görünür kılan önemli bir hamle yaptığına ve bunun 2010 sonrası için de kullanılması gerektiğine dikkat çekiyor.

 

ETİKETLER: İstanbul 2010
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruhr-2010-halinden-memnun_80943.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!