Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Ruslar İzmir Metrosuna Talip

Rus Şirketleri Metro İhalelerine İlgi Duyuyor

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Vladimir Fitin, Rus şirketlerinin Türkiye'deki metro ihalelerine ilgi duyduğunu söyledi.

Ticaret
Rus Şirketleri Metro İhalelerine İlgi Duyuyor

Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ateşesi Vladimir Fitin, Rus şirketlerinin Türkiye'deki metro ihalelerine ilgi duyduğunu söyledi.

Marble 2004 Fuarı'nı ziyaret etmek için İzmir'e gelen Fitin, İzmir Ticaret Odası'nı (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş'ı ziyaret etti. Fitin, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 6.3 milyar dolar olduğunu, bunun 10 milyar dolara çıkarılması gerektiğini söyledi. Rus şirketlerinin Türkiye'deki yatırım toplamının 300 milyon dolar olduğunu ancak özelleştirme ihaleleri ile bu rakamın yükseldiğini dile getiren Fitin, gelecek dönemde de enerji, ulaştırma ve taşımacılık sektörlerinde yapılacak yatırımlarla bu rakamın arttırılacağını dile getirerek, ''Rus şirketleri özellikle Türkiye'deki metro ihalelerine ilgi duyuyor. Rus firmaları metro inşaatlarından vagon ve sistem kurulmasına kadar tüm işlemleri yapabiliyor. Ankara, Kayseri ve İzmir'de yapılacak ihalelerle ilgileniyoruz'' diye konuştu.

İTO Başkanı Demirtaş ise İzmir'deki metro vagonu alım ihalesine katılan Rus firmalarının parça garantisi vererek avantajlı duruma geçtiğini söyledi. İhalenin, devlet garantisi verilmemesi nedeniyle yapılamadığını söyleyen Demirtaş, iki ülke arasındaki alacakların takası sistemi ile bu tip ihalelerin sonuçlanabileceğine dikkat çekti. Metro ihalelerinin yanı sıra turizm ve doğalgaz dağıtımı ihalelerine de Rus şirketlerini davet eden Demirtaş, Türkiye'de başlatılan 2'inci Turizm Hamlesi ile birlikte Dalaman, Didim, Kuşadası ve Çeşme'de devlet arazilerinin 49 yıllığına kiralanacağını anımsattı. İzmir'de doğalgazın kent içi dağıtımnda da Rus şirketlerden yardım almak istediklerini dile getiren Demirtaş, ''Şehir içi dağıtım için 100 ortaklı bir şirket kurduk. Bu ihaleyi büyük ihtimalle biz alacağız. İlk 5 yıl için 50 milyon dolar, toplamda ise 200 milyon dolar yatırım yapacağız. Rusya'dan bu işi yapabilecek ortak istiyoruz.'' diye konuştu. Demirtaş, Rus gazete ve TV'lerinden temsilcileri de İzmir'de ağırlayacak bir program düzenlemeyi istediklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rus-sirketleri-metro-ihalelerine-ilgi-duyuyor_10503.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!