Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ruslar 1 Milyar Dolarlık Konut Almayı Planlıyor

Century 21 Gold Rusya, Kazakistan ve Ukrayna Başkanı Alexander Blank, Türkiye ile yıllık bir milyar dolarlık emlak alışverişi yapmayı planladıklarını söyledi. Dünyaca ünlü emlak zinciri Century 21 Gold'un Rusya temsilcileri Antalya'da bir araya gelerek Antalya'ya yapılacak yatırımları ve projeleri değerlendirdi. Toplantıda konuşan Alexander Blank,

Referans GazetesiCentury 21 Gold Rusya, Kazakistan ve Ukrayna Başkanı Alexander Blank, Türkiye ile yıllık bir milyar dolarlık emlak alışverişi yapmayı planladıklarını söyledi. Dünyaca ünlü emlak zinciri Century 21 Gold'un Rusya temsilcileri Antalya'da bir araya gelerek Antalya'ya yapılacak yatırımları ve projeleri değerlendirdi. Toplantıda konuşan Alexander Blank, Rusların iki yıldan bu yana Antalya'ya, turizmin dışındaki konularda da büyük ilgi gösterdiğini söyledi. Rus emlakçılar olarak Antalya'ya yönelik bir yıldan bu yana önemli çalışmalar yaptıklarını anlatan Blank, "Antalya, sahilleri ve otellerinin yanı sıra şimdi konutları ve lüks villalarıyla da Rusların ilgisini çekecek. Özellikle elit kesimdeki Rusların Antalya'da konut ve emlak sahibi olabilmelerini sağlayacağız. Türkiye ile yıllık bir milyar dolarlık emlak alış verişi yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.
 
Yatırımlar iki katlanır

Türkiye için farklı bakış açılarında projeler geliştirdiklerini kaydeden Blank, yapılan yatırımlar sonucunda emlakta gelecek yıl, bu dönemin en az iki katı yatırım gerçekleştireceklerini bildirdi. Rusya'nın dışında Kazakistan ve Ukrayna'nın da emlak sektörü başkanlığını yaptığını belirten Blank, şöyle devam etti:

"Antalya emlak pazarı Ruslar için en uygun pazar haline geldi. Rusya'da emlak fiyatları oldukça yükseldi. Bunun sonucunda da Rusya'da iki odalı bir konut satın almak isteyenler Antalya'da daha lüks bir villayı aynı paraya sahip olabileceğini öğrendi. Ruslar, 2000'lerde Türkiye'den daha küçük ve az konutlar alınırken, bugünlerde 1 milyon avroluk villalarla ilgilenmeye başladılar. Sekiz yılda Türkiye ile bu konudaki işbirliğimiz 20 kat arttı. Türkler bir süre önceye kadar İngiliz ve Almanların yerleşiminden bahsediyordu. Şimdi Ruslar da yatırım amaçlı konut sahibi olmak istiyor."

Blank, Antalya'daki projeleri incelediklerini ve Kalkan bölgesi başta olmak üzere kentte kaliteli yatırımlar gördüklerini anlattı.

Kadriye Belediye Başkanı Hüseyin Kantoz ise Antalya'nın Rus turistler için vazgeçilmez bir tatil bölgesi olduğunu anlattı.
 
4 adet villa satıldı

Toplantıya katılan Denizbank Mortgage Bölümü Ürün Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Mustafa Şerif Alyanak, yabancılara yönelik projelerini hayata geçirdikleri dönemden bu yana 450 kredi talebinin onaylandığını ve bunlardan 177'sine 17 milyar YTL kaynak aktarıldığını anlattı. Kredi talebinde bulunan ülke vatandaşlarının başında İngilizler ve İrlandalıların geldiğini de kaydeden Alyanak, bunları Hollandalılar, İsveçliler ve Rusların takip ettiğini belirtti.
Century 21 Antalya Sorumlusu Birgül Aksoy, Rus emlakçıların, Antalya'ya gelmeden bir süre önce internet ortamından aldıkları bilgiler doğrultusunda Kalkan ve Belek'te 4 villayı 1 milyon 167 bin avroya sattıklarını belirtti. Aksoy, Türkiye'nin Rus yatırımcıların gözdesi haline geldiğini, önlerinde çok büyük projeler bulunduğunu sözlerine ekledi.
 

Emlak piyasasında güven sorunu var

Muğla'nın Marmaris İlçesi'ndeki emlakçılar, yabancılara gayrimenkul satışının yeniden başlamasının emlak piyasasını canlandırmayacağını savundu. ABD'de başlayan ve tüm dünyayı saran mortgage kredilerinin yol açtığı ekonomik krizin etkilerinin ve sertifikası olmayan kişilerin geçmişte mülk sattıkları yabancıları dolandırması sonucu oluşan güvensizlik ortamının sürdüğünü belirten Marmaris Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Yusuf Kenan Akkuş, emlakçıların ve gayrimenkul yatırımcılarının, büyük beklentilere girmemesi uyarısında bulundu. Akkuş, ilçede, 2006 yılı içerisinde yabancılara 800 taşınmaz satıldığını, bu sayının 2007'de 350'ye gerilediğini, 2008'de yarı yarıya azalma eğilimi gösterdiğini belirtti. Bini aşkın konutun satılmak için beklediğini vurgulayan Akkuş, son iki yıl içerisinde 40 kadar emlakçı ile onlarca müteahhitlik yapan firmasının kapandığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ruslar-1-milyar-dolarlik-konut-almayi-planliyor_62699.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!