Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rüşvetistan mı Yoksa Dandikistan mı?

Başlık, uzun süredir Almanya’da yaşayan ve güneyde bir tatil beldesinde, yazlık bir ev aldıktan sonra karşılaştığı yasadışı olayları Hürriyet Gazetesi yazarı Şükrü Kızılot'a yazan bir vatandaşa ait.

Hürriyet Gazetesi /Şükrü KIZILOTAŞLIK, uzun süredir Almanya’da yaşayan ve güneyde bir tatil beldesinde, yazlık ev alan okurumuza ait. Feryadını, bu sözcüklerle dile getiriyor... Aldığı yazlık ev nedeniyle öyle bir olayla karşılaşmış ki sonunda dayanamayıp bize yazmış. İsterseniz gönderdiği maili birlikte okuyalım.

Sus, Sesini Çıkarma

"Güneyde bir tatil beldesinde, 2006 yılı başlarında, 128 metrekare bir daire aldım ve 220 bin YTL ödedim. Evin tapusunu elime alınca, 48 metrekare yazdığını gördüm. Daha sonra iskan belgesinde de aynı rakamı görünce, müteahhide sebebini sordum. Yanıtı çok ilginçti;

- Sus sesini çıkarma, bütün adada usul böyledir. Buradaki yasal inşaat sahası yüzde 15’tir. Yani 100 metrekare arsanın 15 metrekare inşaat sahası vardır. Biz de resmi kayıtlarda, yüzde 15’lik sınırlamaya uyuyoruz. Ancak, gerçekte daha büyük inşaat yaparak, inşaat sahasını yüzde 70’e çıkarıyoruz.

Bu açıklama üzerine, iskan belgesinde imzaları bulunan belediye başkanına ve yardımcılarına gidip, "Efendim, bu imzalar sizin mi?" diye sordum. "Evet, bizim" dediler. "Peki, bu bir sahtekarlık değil mi?" diye sorduğumda, aldığım yanıt karşısında küçük dilimi yutacaktım:

"Eğer sen bu şikayetini resmi yollardan yaparsan, sitenize gelip tüm binaları yıkarız. Senin dairen de yıkılır. Ayrıca, kaçak yapılmış binayı aldığın için, başın da belaya girer. Burada 30 bin bina var."

Kazanan ve Kaybeden


Okurumuzun mailini okumaya devam ediyoruz; "Sonunda anladım ki bu olayda; dandik müteahhit kazanıyor, arsa sahibi kazanıyor, imza sahipleri kazanıyor. Vatandaş ve devlet kaybediyor. Böyle giderse, cennet tatil yörelerinden yalnızca yabancılar değil yerliler de kaçarlar. Kendi koyduğu yasa ve kuralları çiğneyen millet, özgür olmaya layık mıdır?

Şimdi bu bölgeye, Rüşvetistan mı dersiniz, Dandikistan mı yoksa Teröristan mı? Adını siz koyun.

Lütfen ismimi yazmayın. Yazarsanız adı geçen bölge ve evler anlaşılır. Benim de 68 yıllık emeklerim heba olur. Geri dönüp, iki by pass ve on stendli kalbimle tekrar para kazanma ve yeniden ev alma şansım yok..."

Özellikle tatil yörelerinde yaygın olan bu uygulama için, yetkililer bakalım ne tür bir açıklama yapacaklar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusvetistan-mi-yoksa-dandikistan-mi_51002.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!