Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rusya Truva'yı Vermeyecek

Rusya Kültür Bakanı Aleksandır Sokolov, 2. Dünya Savaşı sonunda Sovyetler'in el koyduğu hazine ve sanat eserlerini kesinlikle iade etmeyeceklerini açıkladı.

Milliyet Gazetesiusya Kültür Bakanı Aleksandır Sokolov, 2. Dünya Savaşı sonunda Sovyetler'in el koyduğu hazine ve sanat eserlerini kesinlikle iade etmeyeceklerini açıkladı.
Sokolov, aralarında Türkiye'den kaçırılan Truva'nın da bulunduğu hazineleri Almanya ve müttefiklerinin Sovyetler'e verdiği zarara karşı savaş tazminatı olarak kabul ettiklerini belirterek, "İade konusu artık kapansın" dedi.

'Hazineyi istedik'
1800'lerin sonunda Alman arkeolog Heinrich Schliemann tarafından Türkiye'den Almanya'ya kaçırılan Truva Hazinesi, 2. Dünya Savaşı'nın sonunda Sovyetler'e getirilmişti. Paha biçilemeyen hazinenin varlığını uzun süre kabul etmeyen Rusya, 1990'ların ortasında bir bölümünü Puşkin Müzesi'nde sergilemişti.

Rus basını, Rusya'dan hazine ve sanat eserlerinin iadesini talep eden sekiz ülke arasında Türkiye'yi saymadı. Ancak Moskova'daki Türk Büyükelçiliği, hazinenin iadesi için girişimde bulunulduğunu açıkladı. 2. Dünya Savaşı sonunda Sovyetler Birliği, bir milyon parça hazine ve sanat eseri, 174 bin arşiv belgesi ile dört buçuk milyon kitaba el koymuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusya-truvayi-vermeyecek_48635.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!