Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rusya’nın En Büyük Cephe Saati Türkiye'de Üretildi

Rusya’nın yükselen Özerk Cumhuriyetlerinden Çeçenistan’da yapılan Gronzy projesi için kullanılan dış cephe saati Türk firmasının elinden çıktı. Projede kullanılan 13.6 metre dış çaplı cephe saatlerinin tedarikini Erben Kontrol Sistemleri A.Ş. üstlendi.

yapi.com.tr
Rusya’nın En Büyük Cephe Saati Türkiye'de Üretildi

Dünyanın beşinci, Avrupa’nın ise ikinci en büyük cephe saati olan Gronzy projesi saati, kırk iki katlı binanın kuzey ve güney cephelerinde birer adet cephe saati kullanılarak gerçekleştirildi. Saatler uzun bir projelendirme sürecinde uzman mühendisler tarafından materyal ve statik olarak dizayn edilerek kadran malzemelerinin tamamı Türkiye’de imal edildi. Yıllarca sağlam ve güvenli şekilde çalışacak dinamizme sahip saatin motoru ise konusunda uzman bir imalatçı tarafından imal edildi.

Özel tasarım, özel işçilik

Bu özel saatin, bulunduğu yerdeki saatte 140m/sn olarak bildirilen rüzgar yüküne dayanıklı olarak imal edilmesi için her bir saat için yaklaşık 15 ton ağırlıktaki çelik ana taşıyıcı konstrüksiyonu ve bu konstrüksiyon üzerinde bulunan, rüzgar basıncını absorbe edecek şekilde tasarlandı ve ağırlığı azaltmak maksadıyla alüminyum ve abiyes malzemelerin tercih edildiği özel dizayn kadranı bulunuyor. Kadran zemini ise, özel statik hesaplar binanın taşıyacağı yükü aşmamak maksadıyla ile alüminyum güneş panelleri şeklinde yapıldı. Tüm bu malzemeleri taşıyan özel galvaniz kaplamalı olarak imal edilmiş konstrüksiyon ile birlikte saatin kadran ağırlığı yaklaşık 4,5 tonu buluyor.

LED aydınlatma ile beyaz görüntü

Saatin ön yüzünde bulunan ve saat başı olarak tanımlanan indeksleri ve akrep yelkovan da çok özel olup gündüz siyah, gece ise içten LED aydınlatma ile beyaz olarak görünüyor. Kadran işaretlerinin boyu yaklaşık bir insan boyu kadar olup (150 cm) yelkovanın boyutu kuyruk dahil 730 cm ve 400 kg ağırlığında, akrebin boyutu ise kuyruk dahil 555 cm ve 300 kg ağırlığında. Ayrıca yine uzun ömürlü ve hafif olması için alüminyum malzemeden üretilmiş olup ışık geçirecek bölümleri ise özel serigraf baskılı. Işık geçiren özel tasarım serigraf baskı sayesinde kadran işaretleri, akrep ve yelkovan gündüz siyah görülebilirken, gece ise içerisinde kullanılan hipower LED aydınlatma sayesinde beyaz bir görüntü ile yüzlerce metre mesafeden bile okunması sağlanıyor.

ERBEN Kontrol Sistemleri A.Ş.’nin teknik personeli, sahada gece gündüz yoğun bir tempo ile çalışarak yaklaşık iki haftalık bir süreçte saatin montajını tamamlayıp, çalışır hale getirmeyi başardı.

 

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/rusyanin-en-buyuk-cephe-saati-turkiyede-uretildi-_114726.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!