Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Rüya Proje'' ile Suya Kavuşacak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, Mersin'in Anamur ilçesindeki Dragon Çayı'nda kurulacak Alaköprü Barajı'ndan KKTC'ye su götürecek proje ile ilgili ''Bazıları Türkiye'den Kıbrıs'a borularla su taşınamayacağını ve bunun bir rüya olduğunu ifade ediyorlar ama biz Türk askerinin Kıbrıs'a geldiği gibi

yapi.com.tr / AA
''Rüya Proje'' ile Suya Kavuşacak

Fotoğraf: Tahsin Ünlü

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Zorlu Töre, Mersin'in Anamur ilçesindeki Dragon Çayı'nda kurulacak Alaköprü Barajı'ndan KKTC'ye su götürecek proje ile ilgili ''Bazıları Türkiye'den Kıbrıs'a borularla su taşınamayacağını ve bunun bir rüya olduğunu ifade ediyorlar ama biz Türk askerinin Kıbrıs'a geldiği gibi Anadolu'nun suyunun Kıbrıs'a akacağına inanıyoruz'' dedi.

Töre, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mersin'in Anamur ilçesinde Dragon Çayında kurulacak Alaköprü Barajı'nın sularının denizin altında kurulacak borularla KKTC'ye aktarılmasının kendileri için çok büyük önemi olduğunu söyledi.

Önemli bir tarım kenti olan Mersin'de narenciyenin yanı sıra her türlü sebze ve meyvenin yetiştiğini dile getiren Töre, su gelmesi halinde aynı iklime sahip Kıbrıs'ta da benzer ürünlerin yetişeceğini ifade etti.

Suya kavuşunca KKTC topraklarının bereketli hale geleceğini ifade eden Töre, ''Tarımı geliştirirken teknolojiyi iyi kullanmamız gerekiyor. Sulama ve tarım alanında bilimsel verilerle ilerlemek gerekir. Bunu yapmaya çalışıyoruz'' diye konuştu.

İçme ve sulamada kullanılacak suyun adaya hem ekonomik hem de doğal anlamda katkılar sunacağına işaret eden Töre, şöyle devam etti:

''Su geldikten sonra Güzelyurt'taki su kaynakları bölgeye kalacak. O bölgede önemli miktarda narenciye ve yaş meyve sebze üretimi var. Dolasıyla orada da ciddi kazanç olacak. Ayrıca Türkiye'nin adada yaptığı göletler var. Yağışlı dönemlerde bunlar doluyor. Gelecek sudan, projeler geliştirerek buralarda da faydalanılabilir. Bu proje 10 yıl içinde KKTC'yi su bakımından zengin bir ülke haline getirilebilir. Dolayısıyla diğer projeleri ve kendi kaynaklarımızı geliştirmemiz lazım. Bazıları Türkiye'den Kıbrıs'a borularla su taşınamayacağını ve bunun bir rüya olduğunu ifade ediyorlar ama biz Türk askerinin Kıbrıs'a geldiği gibi Anadolu'nun suyunun Kıbrıs'a akacağına inanıyoruz.''

Projenin 2014 yılında tamamlanmasının hedeflendiğini belirten Töre, proje çerçevesinde kablo ile elektrik de getirileceğini kaydetti.

 Rüya proje

Dragon Çayı üzerinde kurulacak Alaköprü Barajı'ndan alınacak suyun Girne yakınlarındaki Geçitköy Barajı'na aktarılmasını öngören ''Rüya Proje'' ile KKTC'nin hem içme hem de sulama suyu hacmine önemli katkı sağlanacak.

Çalışmalarına başlanan projeyle 81 kilometrelik HDPE boru hattıyla yılda 75 milyon metre küp su taşınacak. Bunun 15 milyon metre küpü içme suyu amaçlı, geriye kalan 60 milyon metre küpü ise sulama suyu olarak kullanılacak.

Dünyada bir ilk olan ve DSİ'nin en büyük yatırım projeleri arasında gösterilen proje Kıbrıs'a hem içme suyu, hem de orada yaklaşık 5 bin hektar arazinin sulanmasını sağlayacak. Saniyede 2,83 metre küp debi kapasiteli olacak su, dünyada ilk kez denenecek uygulama ile deniz altından HDPE boru hattı kullanılarak yüzer sistemle Kıbrıs'a taşınacak. Tatlı su taşıyacak Türkiye-Kıbrıs arasındaki hatta 250 metre derinlikte belirli aralıklarla özel malzemeden imal edilecek kablolar yardımıyla borular sabitlenecek.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruya-proje-ile-suya-kavusacak_86136.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!