Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Rüzgâr Denizden Esecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Rüzgârda dünyanın en büyük off-shore (açık deniz) projesini hazırlıyoruz. İhalesini bu yıl düşünüyoruz” dedi. Albayrak ayrıca güneş YEKA’sına pil depolamasıyla ilgili düzenleme eklemeyi düşündüklerini açıkladı.

yapi.com.tr
Rüzgâr Denizden Esecek

Hürriyet'te yer alan habere göre; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, güneş ve rüzgâr enerjisinde 1000’er megavatlık (MW) yeni Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri için çalışmalara başlandığını belirterek, “Bu yılki YEKA’ları da öyle bir şekilde yapalım ki dünyada başka bir alanda da ses getirsin diye düşünüyoruz. Öncelikle rüzgarda dünyanın en büyük off-shore (açık deniz) projesini hazırlıyoruz. Güneş YEKA’sına pil depolamasıyla ilgili düzenlemeyi de eklemeyi düşünüyoruz. Yine sıcak bir yaz olacak, bu yaz bitmeden iki ihaleyi de gerçekleştirmeyi planlıyoruz” açıklaması yaptı.

Dünyanın en büyük Off-Shore'u
1. Türkiye Enerji ve Maden Forumu’nun açılışında moderatörlerin sorularını yanıtlayan Albayrak, Türkiye açısından 2017’nin yenilenebilir enerjide “ses getiren” bir yıl olduğunu, Türkiye’nin geçen yıl Avrupa Birliği (AB) ülkelerine kıyasla yenilenebilir enerjide en hızlı büyüyen ülke konumunda bulunduğunu söyledi. Özellikle YEKA ihaleleriyle hem rekabetçi fiyatların ortaya çıktığı, Ar-Ge çalışmalarının yapılacağı, hem de yerli üretim ve istihdamı destekleyecek projelerin gerçekleştirildiğini anlatan Albayrak, “Bu yılki YEKA’ları da öyle bir şekilde yapalım ki dünyada başka bir alanda da ses getirsin diye düşünüyoruz” ifadesini kullanarak, rüzgarda dünyanın en büyük off-shore projesini hazırladıklarını açıkladı. Albayrak, binaların cephe ve çatılarına kurulacak güneş panellerine yönelik düzenlemenin de önemli bir adım olduğunu belirterek, “Bu şekildeki kurulumların mevcut durumda 6-8 yıla kadar geri dönüşü oluyor. Yerli güneş panelinin üretilmeye başlamasıyla buradaki maliyetler daha da düşecek. Bu durumda çatı paneli yatırımları daha cazip hale gelebilecek” dedi.

Pil ve depolama eklenecek
Gelecek 10 yıl içinde güneş ve rüzgarda 10’ar bin megavatlık yatırım yapılacağını anımsatan Albayrak, “Bu yılki bin megavatlık güneş Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihalesine pil ve depolamayla ilgili noktayı da ekleyip, gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Çalışmalar inşallah mart, nisan gibi biterse, ilkbahar aylarında bunun anonsu olur. Bu yaz bitmeden de bu iki ihaleyi hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Yani, güneş ve rüzgarda 1000’er megavatlık yeni ihaleler için çalışmalara başladık” dedi.

 
Tarihin en düşük HES üretimi
Elektrikte yerli üretimin payıyla ilgili konuşurken ise Albayrak, “Son 44 yılın en kurak yılını geçirdik ve 2018’e de öyle girdik. Maalesef tarihin en düşük hidroelektrik santraline dayalı üretimini yapıyoruz” şeklinde konuştu. Pil ve depolamayla ilgili mevzuatsal olarak yeni adımlar atılacağını ve bu konuda çok farklı bir noktaya doğru gidildiğini vurgulayan Bakan Albayrak, ayrıca bor madeninde bu yıl itibarıyla önemli hamleler yapılacağını açıkladı. Albayrak, “Bu konuda dünyada yetkin ve önemli kurumlarda çalışmış uzmanlardan bir ekip kurduk. Bu yıl borun katma değerli ve stratejik ürüne dönüştürülmesi kapsamında önemli iki-üç tesisin temel atma süreciyle ilgili açıklama yapacağız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-denizden-esecek_163332.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!