Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rüzgar Enerjisinde Limak ve ABK İşbirliği

Limak Holding kuruluşlarından Limak Enerji, ABK Enerji'nin Söke-Çatalbük Rüzgar Enerjisi Üretim Santrali'nin, 2013 yılı boyunca üreteceği enerjiyi pazarlayacak.

yapı.com.tr
Rüzgar Enerjisinde Limak ve ABK İşbirliği

Limak Holding kuruluşlarından Limak Enerji ve  ABK Enerji rüzgar enerjisi satışı için anlaşma imzaladı. Dünya Gazetesi'nin haberine göre, ABK Enerji'nin Aydın'da bulunan 30 MW gücündeki Söke-Çatalbük Rüzgar Enerjisi Üretim Santrali'nin, 2013 yılı boyunca üreteceği tüm enerjinin Limak Enerji'ye satışı için bir anlaşma imzalandı. Limak Enerji Ticareti A.Ş. CEO'su Birol Ergüven "Anlaşma ile birlikte santralin tüm dengesizliklerini de biz yöneteceğiz. Böylece hem tüm sistemin daha iyi işlemesine katkıda bulunacağız hem de rüzgar belirsizliğinden doğan maliyetleri düşüreceğiz" dedi.

Limak Enerji Ticareti A.Ş. CEO'su Birol Ergüven, hidroelektrik santrallerinin yanı sıra rüzgar enerjisinde de büyük bir portföy sahibi olduklarını, tüm yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiklerini söyledi. ABK Enerji ile yapılan anlaşma sonrasında portföyü bir üst seviyeye taşıdıklarını söyleyen Ergüven, elektrik enerjisi sektöründe birçok değişikliğin olduğu bu dönemde, uzun vadeli tedarik anlaşmalarının enerji ticareti şirketlerinin risklerini yönetmesi için çok önemli olduğunu ve örnek teşkil ettiğini belirtti.

Limak Holding'in enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketi Limak Enerji; elektrik üretimi, dağıtımı, perakende ve toptan satışı, ithalat ve ihracatı alanlarında faaliyetlerini sürdürüyor. Limak Enerji'nin enerji üretimin yanı sıra enerji dağıtımı, perakende satışı ve enerji ticaretinde de aktif rol oynadığı belirtiliyor. ABK Enerji'nin de  son dönemlerde temiz enerji üretimine duyulan ihtiyacın artmasıyla rüzgâr enerjisi sektöründe yoğunlaştığı ifade ediliyor. ABK'nın 2000 yılından beri Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yapılan ölçümler sonucunda, Aydın ile Söke ilçesinde yer alan 30 MW kurulu gücündeki Söke-Çatalbük RES projesi onaylanırken  2012 Ocak ayında devreye alınarak, enerji üretimine geçmiş durumda. ABK Enerji'nin 25 MW'lık santralinin ise  2014 yılında devreye alınması öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgar-enerjisinde-limak-ve-abk-isbirligi_104670.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!