Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rüzgardan İki Atatürk Barajı Enerji Üretmek için İzin Bekliyoruz

Epuron Türkiye Direktörü Türker Baloğlu, "2009’da lisans almayı bekliyoruz. 3 bin megawattlık tesis ile Atatürk Barajı’nın ’kurulu gücü 1330 megawatt) iki katı enerji üretmeyi planlıyoruz. Fosil yakıtlar dünya için sozsuz kaynak değil. Dünya, güneş, rüzgár, su gibi yenilenebilir enerjiyi daha yoğun kullanmak zorunda" dedi.

Hürriyet Gazetesi
1


Alman Epuron firması ile Ataseven Enerji Üretim A.Ş., Balıkesir, İzmir ve Manisa çevresinde 10 rüzgár enerji santralı kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’ndan (EPDK) izin bekliyor. Epuron Türkiye Direktörü Türker Baloğlu, "2009’da lisans almayı bekliyoruz. 3 bin megawattlık tesis ile Atatürk Barajı’nın ’kurulu gücü 1330 megawatt) iki katı enerji üretmeyi planlıyoruz. Fosil yakıtlar dünya için sozsuz kaynak değil. Dünya, güneş, rüzgár, su gibi yenilenebilir enerjiyi daha yoğun kullanmak zorunda" dedi.

40 bin megawatt üretilebilir

Avrupa’da 2006’da 35 bin megawaat enerjinin rüzgárdan sağlandığını belirten Baloğlu, aynı yıl Türkiye’de rüzgár enerjisi ile 31 megawatt enerji sağlandığını ve bunun Türkiye’nin üretim kapasitesinin binde birinden az olduğunu söyledi. Baloğlu, Türkiye’nin yılda 40 bin megawattlık rüzgár enerjisiyle üretim yapma potansiyeli bulunduğunu savunarak, "Türkiye bunun 10-20 bin megawatt’ını ekonomik olarak kullanmak istiyor. Bunun için EPDK’ya potansiyelin iki katı lisans başvurusu yapıldı. EPDK’nın bir an önce lisans konusunda karara varması gerekiyor" diye konuştu.

Rüzgarınız Avrupa'dan kaliteli 

Balıkesir-Çanakkale-İzmir havzası ve Hatay civarının rüzgár enerjisi için en önemli bölgeler olduğunu belirten Baloğlu, "Türkiye rüzgár bakımından Avrupa’dan daha şanslı. Avrupa’da bir rüzgár türbini yılda 2 bin 500 saat çalışınca kaliteli üretim olarak görülürken, Türkiye’de bu süre 3 bin 500 saate kadar çıkıyor" dedi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgardan-iki-ataturk-baraji-enerji-uretmek-icin-izin-bekliyoruz_61301.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • 1 adet rüzgar türbini saatte kaç mw elektrik üretebiliyor ve bir türbin kaç paraya maloluyor? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!