Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Rüzgârın Kenti Çanakkale

Çanakkale, çok yakın gelecekte rüzgâr enerjisinin merkezi olmaya aday. Bozcaada'dan sonra İntepe, Karacaören, Gelibolu Bolayır ve Cevizli köyleriyle Lapseki Kemiklialan da rüzgâr santrallarıyla donatılıyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Rüzgârın Kenti Çanakkale

b>Çanakkale, çok yakın gelecekte rüzgâr enerjisinin merkezi olmaya aday. Bozcaada'dan sonra İntepe, Karacaören, Gelibolu Bolayır ve Cevizli köyleriyle Lapseki Kemiklialan da rüzgâr santrallarıyla donatılıyor. Bozcaada'daki "rüzgâr gülleri" adanın enerji gereksiniminin tamamını karşıladığı gibi iletim hatlarına bağlı olarak TEAŞ'a da elektrik satıyor.

Sabancı Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı 'nın "ölçe ölçe bitiremiyoruz" diye tanımladığı Çanakkale rüzgârını enerjiye çevirme projelerinin bir bir gerçekleşmeye başladığını belirten Çanakkale Valisi Orhan Kırlı , Çanakkale'nin gelecekte rüzgâr enerjisi merkezi olabileceğini söyledi. Kırlı, "Çanakkale'de özel sektörün yatırımlarını tamamlamasının ardından, il genelindeki elektrik enerjisinin yüzde 10'u rüzgâr santrallarından sağlanacak. Rüzgâr enerjisinin en önemli yanı ise çevre kirliliği yaratmayan, temiz bir enerji ve sonsuz bir güç kaynağıdır" dedi.

Yatırımlar için bölgedeki trafo merkezlerinin kapasitelerinin artırılması gerektiğini de belirten Kırlı, "Bu durumda rüzgâr enerjisiyle ilgili yatırımlar artacaktır" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/ruzgarin-kenti-canakkale_54314.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!