Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şaban Dişli Hakkındaki İddialar Bitmiyor

İmar izni için 1 milyon dolar aldığı iddia edilen AKP Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Şaban Dişli için CHP'den yeni iddia: Dişli’nin milletvekili seçildikten sonra kuzeni Davut Dişli’ye devrettiği Soda fabrikasının Hazine arazisine kurulduğunu, daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin imar kararı alarak fabrikayı yıkılmaktan

Radikal Gazetesi
Şaban Dişli Hakkındaki İddialar Bitmiyor

HP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Sakarya Milletvekili Şaban Dişli’yle ilgili yeni bir iddiayı daha gündeme getirdi. Kılıçdaroğlu, Dişli’nin milletvekili seçildikten sonra kuzeni Davut Dişli’ye devrettiği Soda fabrikasının Hazine arazisine kurulduğunu, daha sonra Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin imar kararı alarak fabrikayı yıkılmaktan kurtardığını ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu’nun verdiği bilgiye göre, Grup Soda ve Meşrubat Pazarlama Sanayi ve Ticaret A.Ş, Adapazarı’nın Sapanca ilçesi Mahmudiye mevkiindeki Hazine arazisi olan dere yatağına fabrika yaptırdı. Dişli ailesinin Aralık 2007 tarihinde Mahmudiye’de dere yatağında imarsız arazi üzerinde yapımına başladığı Sırma Soda fabrikası 25 Mart 2008 tarihinde Sapanca Belediyesi tarafından mühürlendi. Ancak, bu mühre rağmen fabrika inşaatı çalışmalarına devam etti.

Sapanca Belediyesi encümeni kaçak fabrikanın yıkımı için karar aldı. Karar bir türlü uygulanamadı. CHP’lilerin iddiasına göre, Şaban Dişli AKP’li Büyükşehir Belediyesi üzerinde nüfuzunu kullanarak yıkım kararını engelledi. Sakarya İdare Mahkemesi’nin 4 Ağustos 2008 tarihli yürütmeyi durdurma kararından üç gün sonra 7 Ağustos’ta Sakarya Büyükşehir Belediyesi kaçak arazi için imar değişikliği yaptı. Dişli 1/5000’lik imar planları yaptırarak kaçak inşaatı resmileştirdi.

Yerel basın ve çevrecilerin raporlarına göre, Dişli’nin dere yatağındaki inşaatı 2 dönüm orman arazisinin kaymasına yol açtı Fabrikanın kurulması için yapılan kazı sırasında şiddetli yağmur nedeniyle kayan toprak altında yüzlerce ağaç kaldı. Fabrikaya dereden yüksek oranda su çekildiğinden göle giden su miktarı da azaldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saban-disli-hakkindaki-iddialar-bitmiyor_63073.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!