Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sabancı, 'Kesintisiz Elektrik' Sözü Verdi

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ'de (Başkent Edaş) yüzde yüz oranındaki hissenin 1 milyar 225 milyon dolar bedelle Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ'ye devri gerçekleşti. Sabancı Holding ile Avusturyalı Verbund ortaklığındaki Enerjisa, bu anlaşmayla 3 milyon aboneye elektrik dağıtımını üstlenmiş oldu.

Zaman Gazetesi
Sabancı, 'Kesintisiz Elektrik' Sözü Verdi

Başkent Elektrik Dağıtım AŞ'de (Başkent Edaş) yüzde yüz oranındaki hissenin 1 milyar 225 milyon dolar bedelle Enerjisa Elektrik Dağıtım AŞ'ye devri gerçekleşti. Sabancı Holding ile Avusturyalı Verbund ortaklığındaki Enerjisa, bu anlaşmayla 3 milyon aboneye elektrik dağıtımını üstlenmiş oldu. Törene Davos'ta bulunan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı ile Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü canlı bağlantıyla katıldı. Sabancı, dünya standartlarında bir dağıtım işi elde edebilmek için her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Sabancı-Verbund ortaklığının oluşturduğu Enerjisa; Ankara'yla birlikte Bartın, Çankırı, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Zonguldak illerinin elektriğini dağıtıyor. Başkent Edaş'ın özelleştirme ihalesi geçen yıl mayıs ayında gerçekleştirilmişti. Bu ihalede en yüksek teklifi 1 milyar 225 milyon dolar ile Hacı Ömer Sabancı Holding AŞ-Österreichische Elektrizitatswirtschafts-Aktiengesellschaft (Verbund)-Enerjisa Enerji Üretim AŞ Ortak Girişim Grubu verdi. Sabancı Holding CEO'su Ahmet Dördüncü, ödemenin, 1 milyar 225 milyon doların yarısının peşin, kalan yarısının ise 2010 ve 2011'de iki taksit halinde yapılacağını belirtti. Sabancı Holding Enerji Grup Başkanı Selahattin Hakman ise hedeflerinin Başkent Edaş'ı Türkiye elektrik sektöründe lider hizmet kuruluşu haline getirmek olduğunu, bunun için de 'abone' yerine 'müşteri' odaklı bir yaklaşım belirleyeceklerini belirtti. Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, küresel mali krize rağmen geçtiğimiz yıl 6,2 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleştirdiklerini belirterek, bu yöndeki çalışmalara kararlılıkla devam edeceklerini dile getirdi.

Avusturya elektrik pazarına denk

Şirketin sattığı elektriğin 5,9 milyar kWh'sini sanayi kesimi tüketirken geri kalan bölümü başta ticarethane ve meskenler olmak üzere diğer abonelere satılıyor. Başkent Edaş'ın özelleştirilmesi Sabancı'nın Avusturyalı ortağı için de büyük bir yatırım anlamına geliyor. Avusturya'nın lider elektrik üreticisi ve taşıyıcısı Verbund CEO'su Wolfgang Anzengruber, törende yaptığı konuşmada, tarihlerindeki en büyük alım sözleşmesine imza attıklarına dikkat çekti: "Bugün Avusturya perakende elektrik pazarının tamamı büyüklüğünde bir dağıtım bölgesini devralıyoruz."

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sabanci-kesintisiz-elektrik-sozu-verdi-_66200.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!