Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sabancı Üniversitesi Çevre Lisansı Alırken ABD ile İngiltere'yi Kıyaslayacak

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) hem çevreyi koruyacak hem de ABD ile İngiltere'yi kıyaslama fırsatı verecek. Sabancı Vakfı ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) desteğiyle 50 milyon TL'lik bir yatırımla 2009 yılında kurulan SUNUM yeşil binalarla ilgili ABD'de ve Avrupa'da geçerli olan LEED (ABD) ve BREEM

Referans Gazetesi
1 Sabancı Üniversitesi Çevre Lisansı Alırken ABD ile İngiltere'yi Kıyaslayacak

Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) hem çevreyi koruyacak hem de ABD ile İngiltere'yi kıyaslama fırsatı verecek. Sabancı Vakfı ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) desteğiyle 50 milyon TL'lik bir yatırımla 2009 yılında kurulan SUNUM yeşil binalarla ilgili ABD'de ve Avrupa'da geçerli olan LEED (ABD) ve BREEM (İngiltere) sertifikalarının her ikisine de sahip olan ilk bina olma özelliğini taşıyor.

Sertifikaların danışmanlığını yürüten Altensis firması yetkilisi Berkay Somalı, "Çok heyecanlıyız. Pratikte iki sertifikayı karşılaştırma olanağı bulacağız. Sertifikaların Türkiye şartlarına uyumluluğunu da reel ortamda deneyeceğiz" derken, SUNUM Direktörü Dr. Volkan Özgüz de iki sertifika ile çevreye en az zararın verilmesini hedeflediklerini söylüyor. Yüzde 40 daha az su kullanılacak binada, enerji tasarrufunun yüzde 25 düzeyinde olması hedefleniyor.
 
Ortaya bir vaka analizi çıkacak

2011 yılında devreye girmesi planlanan ve yüksek yapı teknolojisi ile inşaa edilen, çevre dostu SUNUM binası, ABD kökenli LEED'in "Gold" İngiltere kökenli BREEAM'in de "Very Good" sertifikalarını alacak. SUNUM Direktörü Dr. Volkan Özgüz, "İki sertifika kullanarak binanın çevreye etkisinin en aza indirmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca iki sertifikanın kıyaslamasını gerçekleştirme fırsatımız olacak" diyor. Özgüz, her iki sertifikanın bu projede birleştir ilmesi sonucu ortaya bir case-study (Vaka analizi) çıkmasını beklediklerini de ifade ediyor.  Sertifikaların danışmanlığını yürüten Berkay Somalı da "Pratikte iki sertifikayı karşılaştırma olanağı bulacağız. Sertifikaların Türkiye şartlarına uyumluluğunu da reel ortamda deneyeceğiz" diyor.

İki sertifikanın benzerlik gösterdiği değerlendirmelerde hangisi üst değeri şart koşuyorsa ona uyulması planlanıyor. Bu sayede yüzde 40 daha az su kullanılacak binada, enerji tasarrufunun yüzde 25 düzeyinde olması hedefleniyor. Güneş kolektörleri ile yenilenebilir enerji üretimi de yapacak binada hedef yüzde 1. Kullanılacak geri kazanılmış malzemenin oranı da yüzde 10- 20, bina inşaatı çöplerinin geri dönüşüm için ayrıştırılabilirlik oranı da yüzde 50-80 civarında.
 
Maliyet artışı sadece % 5

Merkezin çatısına 20 kadar güneş enerjisi paneli konulacak. Bu sayede binanın sıcak su gereksinimleri karşılanacak. Bunun yanında klima santrallerinin nem alması işlemi gereği soğutulan havanın tekrar ısıtılması da 200 güneş enerjisi paneli ile gerçekleştirilecek. Yapıda beklenen maliyet artışı ise benzeri teknoloji ve Ar -Ge amaçlı bir yapıya göre sadece yüzde 5 civarında olacak.

İnşaat malzemeleri yerel üreticiden alınacak

- İnşaat için halen kullanılan bir otopark kullanılacak
- İnşaat malzemeleri en fazla 800 km'lik bir çevrenin içinden alınacak; yerel üreticilerin malları tercih edilecek
- Yapı ekolojik ve biyo-uyumlu
- Binaya ulaşımda bisiklet, elektrikli araçlar vb öncelik verilecek
- Merkez yağmur suyu geri kazanılacak ve sulamada kullanılacak
- Az su kullanan, bölgenin doğal yapısı içinde var olan bitkiler dikilecek
- Susuz pisuar ve düşük tüketimli armatür kullanılacak
- İnşaat sırasında da müteahhit firmalar benzeri bir strateji içinde, çıkan inşaat atıklarının yüzde 80'ini toplayacak ve geri kazanma yollarına aktaracak

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sabanci-universitesi-cevre-lisansi-alirken-abd-ile-ingiltereyi-kiyaslayacak_76901.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çevreye değer katan bu uygulamada yer aldıkları için firma yetkililerine teşekkür ederiz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!