Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Depreme Tampon

Sabiha Gökçen, 8 Büyüklüğünde Depreme Karşı Güçlendirildi

İstanbul'un Anadolu yakasındaki hava trafiğini hareketlendiren Sabiha Gökçen Havalimanı'nda (İSG), 8 şiddetindeki depreme dayanacak şekilde önlemler artırıldı. ABD'nin bir milyon tirajlı bilim dergisi 'Wired Science', bu özellikleriyle Sabiha Gökçen'deki yeni dış hat terminalini, dünyanın depreme en dayanıklı binası olarak gösterdi.

Zaman Gazetesi
Sabiha Gökçen, 8 Büyüklüğünde Depreme Karşı Güçlendirildi

İstanbul'un Anadolu yakasındaki hava trafiğini hareketlendiren Sabiha Gökçen Havalimanı'nda (İSG), 8 şiddetindeki depreme dayanacak şekilde önlemler artırıldı.
 
3 bin 119 kazık üzerine oturtulan havalimanında depremin etkisini azaltmak için dünyada örneği az olan 292 adet sismik izolatör cihazı kullanıldı. İSG CEO'su Gökhan Buğday, etkin fay hattı üzerinde yer alan bir ülkede yaşadıkları bilinci ile hareket ettiklerini vurguladı. Uygulanan izolatörler sayesinde, deprem anında oluşan sismik yükün binaya yıkıcı bir güç aktarmayarak önemli kısmını emdiğine işaret eden Buğday, böylece taşıyıcı sistemi ayakta tutarak depremin etkisinin azaltıldığını ifade etti.

Buğday, "Yeni uluslararası terminal binasında bu güvenliğin sağlanması için, 252 kolonun her birisine, 24 adet iskele bloğuna ve viyadüklere 16 adet olmak üzere toplamda 292 adet sismik izolatör cihazı yerleştirildi. Terminal işletmeciliğinin her aşamasında sosyal sorumluluk bilinci ile hareket etmeye özen gösteriyoruz." dedi. Yıllık 25 milyon yolcu ağırlama kapasitesine ulaşan havalimanındaki terminal binası ile ekleri, 8 büyüklüğündeki bir depreme dayanacak şekilde tasarlandı. ABD'nin bir milyon tirajlı bilim dergisi 'Wired Science', bu özellikleriyle Sabiha Gökçen'deki yeni dış hat terminalini, dünyanın depreme en dayanıklı binası olarak gösterdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sabiha-gokcen-8-buyuklugunde-depreme-karsi-guclendirildi-_76153.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!