Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Safranbolu Tarihi Deri Tesislerini Turizme Kazandırıyor

Safranbolu'da 1890'lı yıllarda 84 tabakhanenin kullanıldığı 84 tabakhanenin bulunduğu bölge restorasyon ve rölöve çalışmaları yapılarak turizme kazandırılacak. Proje için, AB'den hibe alınması planlanıyor.

Referans Gazetesi
Safranbolu Tarihi Deri Tesislerini Turizme Kazandırıyor

afranbolu'da 1890'lı yıllarda 84 tabakhanenin kullanıldığı 84 tabakhanenin bulunduğu bölge restorasyon ve rölöve çalışmaları yapılarak turizme kazandırılacak. Proje için, AB'den hibe alınması planlanıyor.

Karabük'ün tarihi konaklarıyla ünlü turistik Safranbolu ilçesinde, 1890'lı yıllarda 84 tabakhanenin bulunduğu bölgede restorasyon ve rölöve çalışmaları yapılarak bölge turizme kazandırılacak. Tabakhane deresi bölgesinde bulunan ve geçmişte kentin üretim yaşamında önemli yer tutan çok sayıdaki deri imalathanesi yıllardır atıl bekletiliyordu. Deri üretiminin 1940'lı yıllardan beri yapılmadığı ilçede, tabakhane bölgesinin turizme kazandırılması amaçlanıyor.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesine bağlı Bartın Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencilerinin hazırladığı Safranbolu Tabakhane Bölgesine Kentsel Yenileme ve Peyzaj Tasarımı Projesi'nin, ilgili bakanlığın girişimiyle AB'den hibe alınarak hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Tarihi dokuya uygun düzenlenecek
Safranbolu Kaymakamı İzzettin Küçük, ilçelerinin korumacılık anlayışıyla tüm dünyaya örnek olduğunu, tabakhane bölgesinin de tarihi dokularına uygun olarak restore edileceğini söyledi. Tarihi evlerin büyük bir kültür birikimini, maddi zenginliği ve yüksek düzeyde ustalığı yansıttığını ifade eden Küçük, projeye AB'den hibe sağlanmasını beklediklerini kaydetti. "Girişimlerimizden olumlu sonuç alacağımıza eminiz" diyen Küçük, dinlenme ve eğlence yeri olarak projelendirilen bölgede çalışmalara kısa zamanda başlanacağını belirtti. "Özel mülke ait bazı fabrikaların sahipleriyle de görüştük" diyen Küçük, restorasyon çalışmalarına bir an önce başlamak ve geçmişte ekonomiye hizmet eden bölgeyi turizme kazandırmak istediklerini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/safranbolu-tarihi-deri-tesislerini-turizme-kazandiriyor_52063.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!