Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Safranbolu'da 7 Asırlık Hamam İlgi Bekliyor

Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Safranbolu ilçesindeki bazı tarihi eserler atıl vaziyette dururken, bazı tarihi eserlerin adı ve yerleri iyi tanıtılmadığı için yerli ve yabancı turistler tarafından bilinmiyor. Bu eserlerden biri de Çeşme mahallesinde bulunan eski hamam.

BirGün Gazetesi
Safranbolu'da 7 Asırlık Hamam İlgi Bekliyor

STRONG>Bir çok medeniyete ev sahipliği yapan Safranbolu ilçesindeki bazı tarihi eserler atıl vaziyette dururken, bazı tarihi eserlerin adı ve yerleri iyi tanıtılmadığı için yerli ve yabancı turistler tarafından bilinmiyor. Bu eserlerden biri de Çeşme mahallesinde bulunan eski hamam.

Safranbolu'da 50 yıldır tarihi hamamı işleten Mehmet Çetinkaya, 1322 yıllarında Candaroğulları komutanlarından Süleyman Paşa tarafından Safranbolu ilçesine yaptırılan medrese yıkılırken, caminin Vakıflar tarafından restore yapıldığını belirtti. Çetinkaya, “Safranbolu halkında bir hamam kültürü vardır. Safranbolu'da düğünler, oğullarına kız beğenmeler, kınalar ve daha değişik eğlenceler hep hamamlarda olur. Candaroğulları komutanlarından Süleyman Paşa Safranbolu'yu fethettiğinde buraya bir medrese, bir cami, bir de hamam yaptırmış. Bu hamam yaklaşık 700 yıllık. Menderese bugün yok oldu gitti, cami ise Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edildi. Hamam, şahıs malı olduğu için restore edilmedi” diyor. Çetinkaya, 1980'lerden sonra hamam kültürünün yok olmaya başladığını belirterek, “Tarihi bir hamam olduğu için Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne devretmek istedim. Ama şahıs malı olduğu için kabul edilmedi. Ben de hamamı kapatmak zorunda kaldım. 12-13 yıl kapalı kaldı. Daha sonra giriş kısmını restore ettim ve gezi amaçlı açtım.

Tarihi eski hamamın yeteri kadar tanınmadığını iddia eden Çetinkaya, “Maalesef eski hamam fazla tanınmıyor. Safranbolu'yu tanıtan broşür veya diğer tanıtımlarda yer almıyor. Sadece bizler burada kendi kendimize tanıtım yapıyoruz. Buraya gelen kişilere bilgi veriyor ve içerde bulunan 700 yıllık kurna ve odaları ile Safranbolu'daki hamam kültürünü anlatıyoruz. Safranbolu'ya gelenlere hep evler, bazı yerler anlatılıyor ama buraların gelenek, görenek ve yaşam şekilleri anlatılmıyor. Bunlarda yapılsa daha çok turist çekeriz. Tanıtımlar arasında eski hamamın da anlatılması ve gösterilmesini arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Hamamın kadın ve erkekler olmak üzere 2 girişi bulunduğunu belirten Çetinkaya, hamama erkek ve kadınların ayrı ayrı kapılardan girdiğini ifade etti. 35 yıl hamamcılık yaptığını ve son 3 yıldır da hamamı gezi amaçlı kullandığını belirten Çetinkaya, “Benimle birlikte bu hamam da yok olup gidecek. Gücüm olmadığı için restore yaptıramıyorum. Yetkililerden, buranın kültür turizmine kazandırılması için gerekli çalışmanın yapılmasını istiyorum” dedi.

 

ETİKETLER: restorasyon
http://www.yapi.com.tr/haberler/safranboluda-7-asirlik-hamam-ilgi-bekliyor_81810.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!