Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Safranbolu'daki Tarihi Çeşmelerin ''Susuzluğu'' Giderilecek

UNESCO'nun Dünya Miras Kentleri listesindeki Safranbolu'da dini bakımdan ''cömertliğin'', sosyal açıdan ''tanınmışlığın'' ve mimari yönden ''cezbediciliğin'' ifadesi 140 tarihi çeşmenin onarım bekleyen 90'ı için restorasyon çalışması planlanıyor.

yapi.com.tr
1 Safranbolu'daki Tarihi Çeşmelerin ''Susuzluğu'' Giderilecek

STRONG>Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki tarihi çeşmelerden 90'ı restore edilerek, sularının akması sağlanacak.

UNESCO'nun Dünya Miras Kentleri listesindeki Safranbolu'da dini bakımdan ''cömertliğin'', sosyal açıdan ''tanınmışlığın'' ve mimari yönden ''cezbediciliğin'' ifadesi 140 tarihi çeşmenin onarım bekleyen 90'ı için restorasyon çalışması planlanıyor.

Padişah 3. Selim'in sadrazamlarından İzzet Mehmet Paşa'nın yaptırdığı İncekaya mevkisi İnce Köprü'den geçen Paşa Suyu ile konakların yakınından çıkan kaynaklardaki kanallarda meydana gelen arızalar nedeniyle bir bölümü susuz kalan çeşmelerin şebekeye bağlanarak sularının akıtılması da amaçlanıyor. Safranbolu Belediyesinin restorasyon çalışmaları kapsamında kırılan muslukları yenilecek çeşmeler aslına uygun motiflere göre yeniden düzenlenecek.

Fotoğraf: Ahmet ÖZLER

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, çalışmaya ilişkin yaptığı açıklamada, üzerinde yazıt, ayna taşı, oluk ve fiske yer alan 140 çeşme bulunduğunu, bunlardan yaklaşık 50'sinin geçmiş yıllarda restore edildiğini söyledi. Genellikle dikdörtgen planlı çeşmelerin yuvarlak ve sivri kemerli yapıldığını ifade eden Aksoy, şöyle konuştu: 

'Öncelikle onarım bekleyen 90 çeşmenin restorasyonunu amaçlıyoruz. Ardından da geçmiş yıllarda restore edilenleri elden geçireceğiz. Bazı çeşmelerde inşa edildiği tarih, saat figürüyle belirtilmiştir. Hayata geçireceğimiz projeyle Safranbolu'da onarılmayan çeşme bırakmayacağız. Atıl tarihi çeşmelerimizi turizme kazandıracağız. Eserlerimiz orijinal haline göre restore edilecek, sularının da akması sağlanarak işlevsel hale getirilecek.'' (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/safranboludaki-tarihi-cesmelerin-susuzlugu-giderilecek_78576.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Çocukluğum ve gençliğim Safranbolu' da geçti, artık Safranbolu' da yaşamıyorum ama hala gönlüm orada. Safranbolu' da bir yerlere giderken susadığımızda mutlaka yakınlarda bir yerlerde su içebileceğimiz bir çeşme olduğunu bilirdik. Şimdi yeniden bu çeşmelerin içilebilir hale getirilecek olması çok güzel. Bu projeyi düşünenlere ve uygulayacak olanlara teşekkürler. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!