Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sağlık Kentleri Konferansı, Sağlık Mimarlığında Türkiye'ye Yeni Açılımlar Getirmeyi Amaçlıyor

Kamu Özel Ortaklığı Derneği ile T. C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen "Sağlıkta Kamu Özel Ortaklığı - Sağlık Kentleri Kongresi", Yeşilköy'deki WOW Hotels ve Convention Center'da başladı. Açılış konuşmaları Kamu Özel Ortaklığı Dernek Başkanı Özgür Bora Yaprak, Alarko Şirketler Topluluğu Dış İlişkiler Direktörü Vasfi Orbay ve TOKİ Başkanı

yapi.com.tr
Sağlık Kentleri Konferansı, Sağlık Mimarlığında Türkiye'ye Yeni Açılımlar Getirmeyi Amaçlıyor

Kamu Özel Ortaklığı Derneği ile T. C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde düzenlenen “Sağlıkta Kamu Özel Ortaklığı – Sağlık Kentleri Kongresi”, Yeşilköy’deki WOW Hotels ve Convention Center’da başladı. Açılış konuşmaları Kamu Özel Ortaklığı Dernek Başkanı Özgür Bora Yaprak, Alarko Şirketler Topluluğu Dış İlişkiler Direktörü Vasfi Orbay ve TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar tarafından gerçekleştirilen kongre, iki günlük yoğun bir programın ardından 2 Temmuz’da sona erecek.

İçerisinde farklı alanlarda uzmanlaşmış ihtisas hastanelerinin, yüksek teknolojiye sahip laboratuarlar, araştırma merkezleri ve sağlık teknoparklarının bulunduğu, medikal oteller, alışveriş merkezleri ile atık yönetimi gibi fasilitelerin konumlandığı sağlık kompleksleri olan “Sağlık Kentleri”, sağlık tesislerinin en uzmanlaşmış hali olarak tanımlanabilir. “Sağlıkta Kamu Özel Ortaklığı – Sağlık Kentleri Kongresi” ise, gerçekleştireceği işlev açısından kamunun ihtiyacı olan hizmeti sunma ve geliştirme gayesine sahip işte bu sağlık kampüslerinin ülkemizde hayata geçirilmesi çalışmalarının tartışılması, paylaşılması ve geliştirilmesi amacıyla düzenleniyor.

İki günlük kongrenin ilk oturumunda söz alan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Nihat Tosun, sağlık kenti kavramından söz ederek, Türkiye için planlama önerilerinde bulundu. Sağlık kentlerinin çok büyük bir kapsamı olduğunu ve ülkenin acil ihtiyaçlarını karşılamak için 20 yıllık bir sürecin beklendiğini belirten Tosun, sağlık kentleri projesinin de ilk etapta doğrudan ihtiyaca yönelik bir gelişim takip edeceğini sözlerine ekledi. Dünyada sağlık tesislerinin giderek gelişmekte ve nitelikli hizmet sunulan sağlık merkezlerinin oluşturulmakta olduğunu söyleyen Tosun, Sağlık Bakanlığı’nın tamamlama aşamasında olduğu sağlık kentleri projelerini hayata geçirmek için kamu ve özel sektör işbirliğine gereksinim olduğunun altını çizdi.

Tosun’dan sonra sözü alan Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Sabahattin Aydın ise, sağlık kenti yönetimi için “hastane birlikleri modeli”nden söz etti. Finansman, işletme gibi konulara değinen Aydın, yap-kirala-devret olarak özetlenebilecek finansman modeli ile sadece sağlık kentlerinin değil, ‘Birinci Basamak’ olarak nitelendirilen sağlık ocaklarından hastanelere kadar pek çok sağlık yatırımının bu çerçevede gerçekleştirilebileceğini anlattı.

Yürütülmekte olan sağlık kenti projelerinden söz eden Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Öner Odabaş ise, Sağlık Bakanlığı tarafından ülke düzeyinden bölge ve il planlamaları yapılarak belirlenen sağlık kenti yerleşimlerine yönelik detayları paylaştı. Bölge bazlı çalışmaların verdiği bulgular aracılığıyla ölçek ve büyüklük, yatak sayısı, personel ve diğer altyapılara ilişkin planlamaları aktaran Odabaş, ülkemizde Ankara, İstanbul, Adana, Erzurum, Kayseri, Samsun, Van, Urfa, Diyarbakır, Elazığ, Trabzon, Konya, Antalya, Kocaeli ve Bursa gibi bölge merkezlerinde sağlık kentleri çalışmalarının başlatıldığını belirtti.

Kongre, sektöre yakın çok sayıda yabancı konuk ve konuşmacının da katılımıya, ‘Sağlık Kentleri Tasarım ve Uygulamaları’, ‘Sağlık Kentleri İşleyişi’, ‘Sağlık Kentleri Kamu ve Özel Ortaklığı Uygulamaları’ gibi genel başlıklar dahilinde devam edecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/saglik-kentleri-konferansi-saglik-mimarliginda-turkiyeye-yeni-acilimlar-getirmeyi-amacliyor_62429.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!