Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

İşte AKP'nin Sahil Planı

Sahilde İsyan

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ile bir grup milletvekilinin hazırladığı, sahil şeridindeki imar ve ruhsatlandırma yetkilerinin belediyelerden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verilmesini öngören yasa teklifi, Egeli belediye başkanlarının sert tepkisine neden oldu. Kıyı kentlerin belediye başkanları, yasa teklifine karşı

Yeni Asır Gazetesi
Sahilde İsyan Marmaris

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber ile bir grup milletvekilinin hazırladığı, sahil şeridindeki imar ve ruhsatlandırma yetkilerinin belediyelerden alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığı'na verilmesini öngören yasa teklifi, Egeli belediye başkanlarının sert tepkisine neden oldu. Kıyı kentlerin belediye başkanları, yasa teklifine karşı olduklarını belirterek, uygulamaların sık sık yargıya taşınacağını, büyük zaman kaybı yaşanacağını belirtti.
Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yasa teklifini, "çağdışılık" şeklinde yorumlarken Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, "Bu merkeziyetçi bir yapıyı oluşturur" dedi. Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise "Kıyıları, Ankara değil, biz koruyabiliriz" diye konuştu.

Gelişim ve turizm

Kültür ve turizm koruma, gelişim bölgeleri ile turizm merkezlerinde, kıyıda ve sahil şeridinde kalan yerlerde imar uygulamaları ile ruhsatlandırma işlemlerindeki yetkileri belediyelerden alıp, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bırakan teklif Ege'de şok etkisi yarattı. İmar ve ruhsatlandırma işlemlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın talebi ile Bayındırlık ve İskan İl Müdürlükleri tarafından yapılmasını öngören teklife, özellikle küçük belediyelerin özellikli konulardaki işlemler için gerekli insan kaynağı ve bilgi birikimine sahip olmaması gerekçe gösterilirken, Egeli başkanlar girişime tepki gösterdi.

Merkeziyetçi yapı

Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur yasa teklifinin yanlış olduğunu, kıyı belediyelerin imar planlarını zaten Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayladığını ifade etti. Batur, "Belediyeler de kendi kafasına göre hareket etmeyip uygulamalarla ilgili bakanlıktan izin alıyor. Bu teklif yasalaşırsa merkeziyetçi bir yapıyı oluşturur. Yerinden yönetim anlayışına uymaz. Uygulamanın belediyeler tarafından yapılması lazım" dedi.

Ne dediler?

Alaçatı Belediye Başkanı CHP'li Muhittin Dalgıç: Kıyıların bir bakanlığın emrine verilmesine karşıyım. Kıyıları en iyi o bölgenin yerel idareleri korur. Bürodan ve harita üzerinden karar verilmesi sıkıntı yaratır. Bölgenin coğrafi yapısını bilmeden hareket etmek, sağlıklı turizm planlamasına da sekte vuracaktır.

Seferihisar Belediye Başkanı CHP'li Tunç Soyer: Bütün dünya yerelleşirken Türkiye'nin merkezileşmeye çalışması, otoriteyi merkeze taşıması çağdaşlıktan uzak. Merkezi otoritenin gücü dünyanın her yerinde yerel yönetimlere aktarılıyor. Yerelde üretilen çözümler insanların gerçek çözümleri oluyor. 

Uzaktan kumanda

Marmaris'in Turunç Belediye Başkanı CHP'li Ali Fuat Fidan: Bu işler uzaktan kumandayla olmaz. Bakanlık böyle bir tasarrufta bulunacaksa, belediyelerle ortak hareket etmeli. Turizm merkezlerindeki belediyeleri tamamen devre dışı bırakan bu teklif kabul edilirse iyi olmaz. En küçük bir işlem için aylarca bakanlık onayı beklenir.

İçmeler Belediye Başkanı DP'li Zeki Eren: Teklif TBMM'de kabul edilirse, muhalefet itiraz eder, dava açar. Teklif, Avrupa Sözleşmesi'ne de aykırı. Bizim yaptığımız işlemler zaten bakanlık tarafından onaylanıyor. Böyle bir teklifi doğru bulmuyoruz.

Bozburun Belediye Başkanı CHP'li Cemil Şener: Zaten Kıyı Yasası elimizi kolumuzu bağlıyordu. Özel Çevre Koruma Kurulu bir şey yaptırmıyordu. Bazı bölgelerde değişen fazla bir şey olmayacak. Fakat, küçük beldelerde, bilgi ve donanım eksikliği olduğu doğru. Her belediyede yeterli bilgi ve donanım yok. Yine de belediyelerden görüş alınmalı ve ortak hareket edilmeli.

Güllük Belediye Başkanı CHP'li Aytunç Kayrakçı: Bakanlık ruhsat ve imar yetkisini aldığında bunun kontrollerini kim yapacak? Bizim vermediğimiz hizmetleri denetlemek, işi zorlaştırır. CHP'li belediyeleri etkisizleştirme düşüncesi de akıllara geliyor.

Bodrum Belediye Başkanı DP'li Mehmet Kocadon: Türkiye'ye böyle kararlar yakışmıyor. En iyi karar yerel yönetimler ve halkın özgür iradesiyle verilebilir. 2006'da Bodrum Yarımadası'nın tamamı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür Turizm Gelişim ve Koruma Alanı ilan edilmişti. O dönem Ortakent belediye başkanı olarak yargıya gitmiştim. Danıştay yarımadasının tüm imar yetkilerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na geçmesini sağlayan Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Bodrum'u Bodrum dan daha iyi bilen ve daha iyi yönetecek kimse yok. Bundan sonraki süreçte alınacak tüm kararlar yargıya taşınır. Zaman kaybı yaşanır. Türkiye'nin turizmde ve ekonomide zaman kaybı gibi bir lüksü yok.

“İnceliyoruz”

Kuşadası Belediye Başkanı CHP'li Esat Altungün: Yasa teklifini şehir planlamacısı arkadaşlarımızla detaylı olarak inceliyoruz. İncelemeler sonucunda teknik bir rapor hazırlayarak açıklama yapacağız.

Didim Belediye Başkanı CHP'li Mümün Kamacı: Teklifin kabul edilmesi halinde vatandaşlar mağdur olur. Belediyelerin de gelirleri kesilir. Hem yerinden yönetim diyorlar hem de yerinden yönetimlerin haklarını ellerinden almaya çalışıyorlar. Yasa teklifinin sebeplerinden biri AK Parti'nin sahilde yerel seçimi kazanmaması olabilir. Olan yine vatandaşa olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sahilde-isyan_69769.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!