Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sahillerde Risk Büyük

“17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi’nin 10. yılında ‘Neler yapıldı? Niye yapılamadı?’” başlıklı çalıştay dün Beşiktaş’taki Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi. Çalıştayda “Beklenen İstanbul Depremi ve Olası Etkileri” üzerine sunum yapan İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye’nin deprem

Cumhuriyet Gazetesi
Sahillerde Risk Büyük

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Marmara Denizi’nde deprem olup olmayacağı yönündeki tartışmaların yersiz olduğuna dikkat çekerek,“Marmara Denizi’nde 30 yıl içinde 7 ve üzerinde bir deprem olma ihtimali yüzde 90’ın üzerindedir” dedi.

TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu’nca düzenlenen “17 Ağustos 1999 Kocaeli Depremi’nin 10. yılında ‘Neler yapıldı? Niye yapılamadı?’” başlıklı çalıştay dün Beşiktaş’taki Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi. Çalıştayda “Beklenen İstanbul Depremi ve Olası Etkileri” üzerine sunum yapan İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Türkiye’nin deprem sıklığı ve şiddeti bakımından dünyanın en aktif bölgeleri arasında yer aldığına dikkat çekti. 17 Ağustos Kocaeli ve 12 Kasım Gölcük depremleri ardından deprem olmadığı yönünde yanlış bir kanının yerleştiğini vurgulayan Tüysüz, “17 Ağustos’tan sonra Türkiye’de hasara neden olan 252 deprem oldu. 10 yılda binaların güçlendirilmesi ve hukuki düzenlemeler konusunda hiçbir ilerleme kaydedilmedi. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nın kırılma aralıkları, meydana gelecek depremler konusunda ciddi bilgiler veriyor. Biz 17 Ağustos depreminin ardından dönemin Başbakanı’na yakın bir tarihte Düzce dolaylarında bir deprem olacağını söylemiştik. Ancak hiçbir tepki verilmedi ve 12 Kasım’da deprem oldu. İstanbul ve Marmara Denizi’nde deprem olup olmayacağını tartışmak yersizdir. Marmara Denizi’nde 30 yıl içinde 7 ve üzerinde bir deprem olması ihtimali yüzde 90 civarındadır. Bu deprem sonrası 70-90 bin arasında can kaybı, 60 bin civarında ağır hasarlı bina, 600 bin evsiz ve 40 milyar dolar üzerinde maddi kayıp meydana gelecektir” diye konuştu.

Tüysüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz Bölgesi’nde meydana gelen sel felaketinin ardından söylediği “Herkes doğal afetler karşısında haddini bilecek” sözlerini sert bir dille eleştirdi. Tüysüz, “Afetlerle mücadele konusunda hazırlanan yasal düzenlemelerde sel, heyelan, çığ ve kuraklıktan söz edilmiyor. Bu düzenlemeler kime ve neye hizmet ediyor?” dedi

3 kuşaktan 1’i deprem görecek

BÜ Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, “Tüm bilimsel verilere karşın İstanbul’da deprem olmayacak diyenler var. Bu coğrafyada nereye giderseniz gidin deprem riski var. Türkiye’de her 3 kuşaktan 1’i mutlaka büyük bir depremle karşılaşacaktır. İstanbul’da deprem sonrası yangın riski var. Sahil kesimindeki binalar ve kamu binaları ciddi zarar görecek. Seferihisar’da meydana gelen 4.5’luk deprem sonrası haberleşme sistemleri çöktü. İstanbul’da daha yüksek bir depremde haberleşme nasıl ayakta kalacak belli değil... Türkiye’de deprem araştırmaları konusunda çok ciddi ilerlemeler kaydedildi. Kandilli Rasathanesi, Avrupa’nın 4’üncü nitelikli sistemine sahip. Eksiklikler, insanların depreme karşı bilinçlendirilmesi ve binaların depreme karşı güçlü hale getirilmesindedir” dedi.

Okullar kum yığını

İMO İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul’daki yapı stokunun iyileştirilmesi konusunda 10 yılda ciddi hiçbir adım atılmadığına dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“İstanbul’daki güçlendirilmesi gerektiği tespit edilen 2 bin 473 kamu binasının yalnızca 847’si güçlendirilecek binalar arasına alındı. 323 hastanenin yalnızca 3’ü, okullarımızın ise yüzde 8’i güçlendirildi. Okullarımızda beton yok, okullar adeta kum yığını. Konutlarımızın yüzde 90’ında kullanılan malzeme standart dışı. Bu tablo ortadayken, kentin boş alanlarına kuleler dikerek, evleri yıkıp insanları yerlerinden ederek kentsel yenileme ve dönüşüm yapıldığı söyleniyor. Deprem bile rant için kullanılır hale getirildi. İstanbul’da depreme ciddi bir şekilde güçlendirme yapılan tek alan köprüler ve viyadüklerdir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/sahillerde-risk-buyuk_71483.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!