Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Sahipsiz Hayvanlar için Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi

Kadıköy Belediyesi’nin hizmete açacağı “Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi” binasının temel atma töreni renkli görüntülere sahne oldu. Törende sahne alan perküsyon grubu Band İstanbul, mama, su kapları ve kedi evleriyle müzik yaptı.

yapi.com.tr
Sahipsiz Hayvanlar için Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi

Sokak hayvanlarının tanı, tedavi, operasyon, aşılama, kısırlaştırmasını yapan ve çeşitli kampanyalarla sokak hayvanlarına farkındalık yaratan Kadıköy Belediyesi, “Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi” binasının temelini hayvanseverlerle birlikte attı. Törende, İstanbul Band adlı perküsyon grubu müzik aletleri yerine mama kapları, su kapları ve kedi evleri gibi birbirinden renkli malzemeler kullandı. 

Temeli hayvanseverlerle birlikte atıldı

Merdivenköy Mahallesi’nde yapılacak Kadıköy Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Rehabilitasyon ve Eğitim Merkezi’nin temeli Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Aykut Erdoğdu, CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, CHP Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin ile Kadıköylülerin katıldığı bir törenle atıldı.

Törene İstanbul Veteriner Hekimler Odası Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan, Bana Göz Kulak Ol Derneği Başkanı oyuncu Özge Özder, sanatçı Yeliz, Japon sanatçı Ayumi Takano, Sinan Güleryüz, Burak Arslan’ın yanı sıra çok sayıda hayvan hakları temsilcisi ve hayvansever katıldı.

Nuhoğlu: "Yerel yönetim sadece insan değil doğadaki tüm canlıları kapsar"

Törende konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Doğada tüm canlıların eşit yaşama hakkı olduğunun bilincindeyiz. Burayı hayvan dostlarımızın bakımlarının yapılabileceği, kısırlaştırılabilecekleri, eksiklerinin tamamlanabileceği, sahiplendirilecekleri bir yer yapacağız. Beş yıl içerisinde 40 bine yakın hayvanın ihtiyaçlarını karşıladık. Yerel yönetim sadece insan değil doğadaki tüm canlıları kapsar. Bizler bulunduğumuz bölgede her kesimin ihtiyaçlarını, sıkıntılarını çözmekle kendimizi yükümlü hissediyoruz” dedi.

Hayvanların özgürce dolaşabileceği bir alan da olacak 

1970 metrekarelik alanda 3 kat olarak hizmet verecek binada, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında sahipsiz hayvanların rehabilitasyonu sağlanacak. Muayene, operasyon ve acil müdahale odalarının yanı sıra hayvanların özgürce dolaşabileceği yaklaşık 1000 metrekarelik yeşil alan da olacak.

Merkez; acil, ilkyardım gibi hızlı ve anlık müdahaleleri yapılan hayvanların barınağa sevki konusunda da ara istasyon olma özelliğine sahip. Merkezde muayene, acil müdahale, tanı ve tedavi, operasyon, kısırlaştırma, aşılama, aşılanan ve kısırlaştırılan hayvanların tanınmasını sağlamak amacıyla işaretleme, kimliklendirme, sahiplendirme ya da alındıkları ortama geri bırakılma gibi hizmetler yürütülecek.