Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şahmuratlı, Güneşi Zapt Etti

Orta Anadolu’da küçük bir köy, kullanılmayan televizyon çanak antenlerinden güneş ocağı geliştirmek üzere proje geliştirdi. Şahmuratlı Köyü’nün projesi için Birleşmiş Milletler (BM) fonundan 35 bin dolar kaynak sağlandı. Yozgat’ın Sorgun ilçesi Şahmuratlı Köyü, hem geri dönüşüm hem de enerji tasarrufu konusunda örnek bir proje başlattı.

Radikal Gazetesi
Şahmuratlı, Güneşi Zapt Etti

Orta Anadolu’da küçük bir köy, kullanılmayan televizyon çanak antenlerinden güneş ocağı geliştirmek üzere proje geliştirdi. Şahmuratlı Köyü’nün projesi için Birleşmiş Milletler (BM) fonundan 35 bin dolar kaynak sağlandı. Yozgat’ın Sorgun ilçesi Şahmuratlı Köyü, hem geri dönüşüm hem de enerji tasarrufu konusunda örnek bir proje başlattı. Şahmuratlı Köyü Kerkenesi Harabeleri Tanıtma, Güzelleştirme, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Osman Muratdağı geliştirilen projeyi şöyle anlattı:

“Köyümüzde Kerkenes kazı ekibinden mimar Françoise Summers’ın önderliğinde yenilenebilir enerji konusunda birçok çalışmalar yürütüyoruz. Kullanılmayan çanak antenlerin güneş ocağı yapılması konusundaki proje, Summers’ın girişimiyle Özge Gökçe tarafından geliştirildi. Projeyle ilgili Birleşmiş Milletler’in ilgili birimlerine başvuru yapıldı ve olumlu sonuçlar alındı. Projenin Ankara Temsilciliğini Asuman Korkmaz yapıyor. 35 bin dolarlık kaynakla güneş ocaklarını geliştirip, güneşin yönüne göre hareket edebilen ocak üreteceğiz. Ayrıca damlama sulama ve güneşle kurutma sistemlerini de geliştireceğiz.”

Güneş ocakları, güneş ışınlarını tek bir noktada toplayıp yüksek ısı elde edilmesi  esasına göre çalışıyor. Bu yolla, güneş ışığından başka hiçbir kaynağa gerek duymaksızın, ocağın odağına yerleştirilen tencere 130-140 dereceye kadar ısıtılabiliyor. Güneş ocakları Çin ve Hindistan’da yoğun olarak kullanılıyor.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/sahmuratli-gunesi-zapt-etti_65779.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!