Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sait Kozacıoğlu'nu Kaybettik

1927 Mimarlar Derneği ve TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu 2. Başkanlığı yapmış Sait Kozacıoğlu'nu kaybettik. Dün (03.11.08) akşam saatlerinde hayata gözlerini yuman Kozacıoğlu, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi önünde düzenlenen bir tören sonrasında defnedileceği memleketi Tarsus'a uğurlandı.

yapi.com.tr
Sait Kozacıoğlu'nu Kaybettik

927 Mimarlar Derneği ve TMMOB Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu 2. Başkanlığı yapmış Sait Kozacıoğlu’nu kaybettik. Dün (03.11.08) akşam saatlerinde hayata gözlerini yuman Kozacıoğlu, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi önünde düzenlenen bir tören sonrasında defnedileceği memleketi Tarsus’a uğurlandı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, resmi internet sitesinde yayınladığı duyuru ile Kozacıoğlu’nu şöyle andı: “Mimarlar Odası, Odasına yıllarca fikri emeğini hiçbir şekilde esirgemeden vermiş, üretken, üretken olduğu kadar da mücadeleci Ankara Şubesinin değerli üyesi, arkadaşımız, dostumuz, 68 kuşağının önemli kişiliği, herkesin abisi, kardeşi Sait Kozacıoğlu’nu bugün (03.11.2008) akşam saat 19.00 sularında kaybetmiştir. Ülkenin en kritik dönemlerinde devrimci kişiliği ile TMMOB Mimarlar Odasında 22. Dönem (1976-77) Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği, 25. Dönem (1979-80) ve 38. Dönemde (2002-04) Merkez Yönetim Kurulu 2. Başkanlığı görevlerinde bulunan Kozacıoğlu yaşam mücadelemizden, dostlarından, sevdiklerinden ve meslektaşlarından erken ayrıldı. Ailesine, yakınlarına ve üyelerimize başsağlığı dileriz.”

Sait Kozacıoğlu Kimdir?

Sait Kozacıoğlu, 1948 yılında Tarsus’ta doğdu. 1974 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden, 1981 yılında ise Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. 1966-1980 yıllarında Ankara’da, 1980-1992 yıllarında Kopenhag’da yaşadı.

Kozacıoğlu, 1970’li yıllarda Mimarlar Odası ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinde yönetim kurulu üyeliği yaptı. Bu dönemde Teknik Eleman Kurultayı, Konut Kurultayı, Yerel Yönetim Kurultayı, ve Mimarlık Eğitimi Seminerini de gerçekleştirdi.

1978’de Tarım Satış Kooperatifleri Merkez Birliği Araştırma ve Uygulama Bürosunun kurulmasına katıldı ve bu kuruluşta mimari bölüm başkanlığı yapmış olan Sait Kozacıoğlu, 1980-81 ve 1981-82 ders yıllarında Danimarka’da Roskilde Üniversitesi Planlama Enstitüsünde Misafir Öğretim Üyeliği’nde bulundu. Kozacıoğlu aynı zamanda 1990'lı yıllarda Başbakanlık Toplu Konut İdaresine (TOKİ) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programına (UNDP) müşavirlik hizmeti verdi.

Sait Kozacıoğlu’nun inşa edilmiş yapıları önemli arasında Ankara’daki ANSERA Alışveriş ve Kültür Merkezi, İstanbul’da İstanbul Defterdarlığı Ek Binası – İkitelli Vergi Daireleri ve Eğitim Tesisleri ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Spor ve Eğitim Tesisleri sayılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sait-kozacioglunu-kaybettik_64445.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!