Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sakarya Nehri’nin İkinci Boğaz Olması İçin Proje Hazırlanacak

Sakarya’da İstanbul Boğazı’nın yükünü azaltacak yeni bir boğazın projelendirme çalışmaları başladı. Sakarya Nehri’nin İzmit Körfezi’ne bağlanmasıyla oluşacak yeni boğaz, İstanbul Boğazı’nın alternatif su yolu olacak.

Zaman Gazetesib>Sakarya Nehri’nde kıyı drenaj çalışmaları başlatıldı. Fizibilite raporuna göre hazırlanacak projeyle İzmit Körfezi’nden Sakarya Nehri’ne kadar bir kanal açılacak. Nehir de genişletilerek Karadeniz ile Marmara Denizi arasında geçiş sağlayacak. Sakarya’da İstanbul Boğazı’nın yükünü azaltacak yeni bir boğazın projelendirme çalışmaları başladı. Sakarya Nehri’nin İzmit Körfezi’ne bağlanmasıyla oluşacak yeni boğaz, İstanbul Boğazı’nın alternatif su yolu olacak.

Sakarya Üniversitesi, Hollanda’nın nehir taşımacılığında uzman şirketlerinden biri ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nden bilim adamlarının katıldığı ekiple nehirde inceleme yapmış ve nehrin su taşımacılığına uygun olduğunu belirlemişti. Bilim adamlarının verdiği rapor doğrultusunda Sakarya Nehri’nde kıyı drenaj çalışmaları başlatıldı. Fizibilite raporuna göre hazırlanacak projeyle İzmit Körfezi’nden Sakarya Nehri’ne kadar bir kanal açılacak. Nehir yatağı genişletilerek taşımacılığa uygun hale getirilecek. Böylece Karadeniz ile Marmara Denizi farklı bir güzergahtan birbirine bağlanacak.

Kanal, Sakarya, Kocaeli, Bilecik, Eskişehir ve Bolu’yu etkileyecek. Sakarya Valisi Nuri Okutan’ın destek verdiği bilgiye göre ilk etapta Karasu-Adapazarı arasında taşımacılık yapılabilecek. Sakarya Nehri üzerinden Bilecik-Eskişehir’e ulaşılacak.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Necati Ağıralioğlu, hazırlanacak projenin Türkiye’nin ufkunu açacağını söyledi. Daha önce hazırlanan fizibilite çalışmasında yer aldığını hatırlatan Ağıralioğlu, hazırlanacak projenin hayata geçmesi halinde Türkiye’nin bundan büyük bir kazanç sağlayacağını vurguladı. Fizibilite çalışmasının projelendirilmesinin somut bir başlangıç olacağının altını çizen Ağıralioğlu, İstanbul Boğazı’na alternatif bir su yolunun oluşturulmasının adımının atıldığını kaydetti. Ortaya iyi bir proje çıkması durumunda yerli ve yabancı yatırımcıların da dikkatini çekebileceğini dile getiren Ağıralioğlu, “Bu projeyle ilgilenecek, para yatıracak çok sayıda sermaye grubu çıkar.” dedi.

Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfi Saltabaş da iyi bir proje çıktığı takdirde, bunun ülkenin önünü açacak bir yatırım olacağını vurguladı. Saltabaş, yeni boğazın İstanbul Boğazı’nın trafiğini önemli ölçüde azaltacağını da kaydetti. Fizibilite çalışmasının projelendirme aşamasına gelmesinin somut bir gelişme olduğunu söyleyen Sakarya Valisi Nuri Okutan da her kesimin desteklediği projenin, ‘kaynak sıkıntısı’ sebebiyle gerçekleştirilemediğini anlattı. Okutan, hazırlanacak projeyle kaynak sorununun da büyük bir oranda ortadan kalkacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakarya-nehrinin-ikinci-bogaz-olmasi-icin-proje-hazirlanacak_47778.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!