Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sakarya’daki Okullara Dayanıklılık Testi Yapılıyor

17 Ağustos depreminde 70 okulu yıkılan ve 165 okulu hasar gören Sakarya’da mevcut tüm okullara dayanıklılık testi yapılmaya başlandı. İlk test Merk

Zamanb>17 Ağustos depreminde 70 okulu yıkılan ve 165 okulu hasar gören Sakarya’da mevcut tüm okullara dayanıklılık testi yapılmaya başlandı. İlk test Merkez Atatürk İlköğretim Okulu’nda yapıldı.

Sakarya’da depremi hasarsız atlatan, hasar gören, onarılan ve depremden sonra yapılan tüm okul binaları dayanıklılık testinden geçirilmeye başlandı. Sakarya Valiliği, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ile bir protokol yaparak okulların muhtemel bir depreme dayanıklı olup olmadığını ortaya çıkarmak için bir çalışma başlattı. İlk test Merkez Atatürk İlköğretim Okulu’nda yapıldı. Sakarya’da depremde 70 okul yıkılmış ve 165 okul da hasar görmüştü.

Sakarya Valisi Cahit Kıraç, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SAÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Lütfü Saltabaş ve İl Milli Eğitim Müdürü Aziz Ersoy tarafından protokol imzalandı. Törende bir konuşma yapan Vali Kıraç, “Okullar Yıkılmasın, Çocuklar Ölmesin” kapsamında yapılan çalışma ile kentteki tüm okullara dayanıklılık testinin uygulanacağını kaydetti. Çok katlı ve ilköğretim okullarından başlamak üzere aşama aşama tüm okullarda bu testin yapılacağını ifade eden Kıraç, “Bu çalışma ile üç konuda bina hakkında bilgi edineceğiz. Zemin, beton kalitesi ve demir aksamlarının yönetmeliklere ve projelere uygunluğu araştırılacak. Uygun olmayanlara güçlendirme yapılarak sağlam hale getirilecek.” dedi. Vali Kıraç, ilmin ve bilimin ışığında böyle bir çalışma yapılmasının gelecek neslimizin güvenliği adına önemli olduğunu sözlerine ekledi.

SAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Durman da konuşmasında, bu konuda üniversitenin tüm imkanlarını seferber ettiklerini dile getirdi. Bu proje çerçevesinde okul binalarının projeye uygun olup olmadığı ve 1998 deprem yönetmenliğine göre yapılıp yapılmadığının ortaya çıkarılacağını kaydeden Durman, zayıf olan binalara güçlendirme projelerinin hazırlanacağını anlattı.

Sadece okullar değil, tüm bina sahiplerinin binalarının depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda üniversitenin İnşaat Mühendisleri Odası ile bir çalışması olduğunu ifade eden Durman; ancak bugüne kadar sadece 10 bina sahibinin müracaatı olduğunu söyledi. Bırakın hasarlı binaları hasarsız gibi görünen 28 bin binanın mutlaka bu testen geçmesi gerektiğini anlatan Durman, zemini oldukça kötü Adapazarı’nda çok az sayıda kişinin oturduğu evin güvenli olup olmadığını öğrenmesinin gerçekten çok üzüntü verici olduğunu kaydetti.

Konuşmalardan sonra duvardan beton numunesi de alınarak beton kalitesi ortaya konuldu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakaryadaki-okullara-dayaniklilik-testi-yapiliyor_4489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!