Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Şakirpaşa Havaalanı 4 Kasım'dan Bu Yana Onarımda

Adana Havaalanı'nın 4 Kasım'da onarıma alınması yüzünden bölge ekonomisinin 1 trilyon liralık kayıba uğradığı ifade ediliyor. Adana HiltonSA İş

Dünyab>Adana Havaalanı'nın 4 Kasım'da onarıma alınması yüzünden bölge ekonomisinin 1 trilyon liralık kayıba uğradığı ifade ediliyor. Adana HiltonSA İş Geliştirme Direktörü Mustafa Cevizci, kasım ve aralık aylarındaki kayıplarının yaklaşık 500 bin dolar olduğunu belirterek, havaalanındaki onarımın bir an önce tamamlanması gerektiğini söyledi. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Adana Başmüdürü Cengiz Aşıklı ise havaalanının 15 Ocak'ta yeniden uçuşa açılacağını söyledi.
Adana HiltonSA İş Geliştirme Direktörü Mustafa Cevizci, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

"4 Kasım tarihinden bu yana gerek munferit gerekse grup rezervasyonlarımızda önemli azalmalar ve iptaller olmuştur. Şu ana kadar olan bu zarar daha önemlisi pistin açılış tarihindeki belirsizliktir. Şu ana kadar kaybımız 500 bin doları buldu. Açılışın mart ayına sarkması halinde yılın ilk yarısını da kaybedeceğiz."

En çok seyahat acentaları etkilendi

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Nesrin Göçhan ise Adana, Osmaniye, Antakya ve Mersin'de toplam 158 seyahat acentası bulunduğunu ve havaalanının kapalı olmasından dolayı en çok kendilerinin olumsuz etkilendiğini ifade ederek, "Havaalanının kapalı olması bize çok büyük zarar verdi. Şeker Bayramı, Yılbaşı ve Kurban Bayramı dolayısıyla iş yapamadılar ve bilet satışları yüzde 10'a düşmüştür. Devlet Hava Meydanları İşletmeleri'nin 31 Aralık tarihine kadar onarımı tamamlaması da zor görülüyor. Havaalanındaki pist bakım çalışmaları şubat ve mart ayına kadar sürmesi durumunda zararımız daha büyük olacaktır" diye konuştu.

Adana İl Turizm Müdürü Zeki Yılmaz, turizmi sadece otel konaklaması olarak düşünülmemesi gerektiğini belirterek, "Kentimizi merkez seçen yerli ve yabancı turistler, bölgenin ekonomisine önemli katkıda bulunmaktadırlar. Uluslararası kongre, toplantı ve seminerlerin, uçak rezervasyonları, davetiye ve konaklama çalışmalarına en az 2 ay önce başlamak gerekir. Bu nedenle turizm sektörünün kaybı sadece 2 aylık değil, bunun öncesi ve sonrası olmak üzere 5-6 aylık olarak düşünmek gerekir" değerlendirmesini yaptı.


DHMİ: 15 Ocak'a yetiştirmeye çalışıyoruz

Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) Adana Başmüdürü Cengiz Aşıklı da, havaalanında asfalt çalışmalarının sürdüğünü, zaman zaman yağan yağmurun çalışmaları etkilediğini kaydederek, "Havaalanın bir an önce tamamlanması için elimizden geleni yapmaktayız. Biz onlardan daha tedirgin olmaktayız. 110 kişilik ekiple 3 vardiya halinde tadilat çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz. Pistteki bakım çalışmalarını 15 Ocak 2003 tarihine kadar tamamlamayı ve havaalanını uçak iniş-kalkışlarına hazır hale getirmeyi hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sakirpasa-havaalani-4-kasimdan-bu-yana-onarimda_2808.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!