Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Şam Süleymaniye Külliyesi Restore Ediliyor

Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan ve Mimar Sinan eseri olan Süleymaniye Külliyesi'nin restorasyonu sürüyor. Yaklaşık 2 yıldır devam eden birinci aşama tamamlanarak, restorasyon projesinin ikinci aşamasına geçildi.Bu aşamada fiili restorasyon öncesi bütün hazırlıklar tamamlanacak.

Sabah Gazetesi
5 Şam Süleymaniye Külliyesi Restore Ediliyor

SPAN lang=EN> Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan ve Mimar Sinan eseri olan Süleymaniye Külliyesi'nin restorasyonu sürüyor.Yaklaşık 2 yıldır devam eden birinci aşama tamamlanarak, restorasyon projesinin ikinci aşamasına geçildi.Bu aşamada fiili restorasyon öncesi bütün hazırlıklar tamamlanacak. İlk aşamada külliyenin çeşitli noktalarına Bilgi İzleme Sisteminin yerleştirildiğini anlatan uzmanlar, özellikle kubbe ve duvarlarda oluşan hasarın tespit edildiğini belirttiler.

Uzmanlar, ikinci aşamada Bilgi İzleme Sisteminin izlenmeye devam edileceğini, fiili restorasyon öncesi teknik hazırlıkların tamamlanacağını kaydetti. Üçüncü aşamada ise 20 uzmandan oluşacak restorasyon ekibi fiili restorasyona başlayacak.

Kubbe Çökebilir

Uzmanlardan alınan bilgiye göre, 7 bin metrekarelik alan üzerindeki külliyenin tamamı restore edilecek. Süleymaniye Camisi, Selimiye Medresesi, imarethane ve arasta olmak üzere 4 bölümden oluşan külliyenin en hasarlı kısmını ise cami oluşturuyor.
Kubbesi çökme tehlikesi ile karşı karşıya bulunan Süleymaniye Camisi, demir ve tahta desteklerle ayakta tutuluyor. Şu anda ibadete kapalı olan caminin en kısa sürede ibadete açılması için fiili restorasyona buradan başlanacak.

Kanuni Sultan Süleyman tarafından projesi Mimar Sinan'a hazırlatılan Süleymaniye Camisi, Mimar Sinan'ın sultan adına yaptığı ilk cami olma özelliği taşıyor. 2. Selim tarafından yaptırılan, külliye içindeki Selimiye Camisi ise ibadete açık, ancak cami avlusundaki kubbelerde hasar var.
Çeşitli dönemlerde kısmi olarak güçlendirilen avlunun zemininde oluşan çökmeler de göze çarpıyor. Uzmanlar, külliyenin önünden geçen Barada nehri ve yer altı suları nedeniyle avluda çökmeler meydana geldiğini belirtiyor.

Dükkanlar Konteynere Taşınacak

Proje kapsamında imarethane ve arasta da restore edilecek. Arastada yer alan dükkanlar restorasyon süresince külliyenin yakınında konteynerlere taşınacak. Külliyenin bahçesinde çevre düzenlemesi de yapılacak.

Süleymaniye Camisi ve Osmanlı Hanedanının 18 üyesinin kabrinin bulunduğu kısım, külliye görevlisinin gözetiminde ziyaret ediliyor.

Türkiye-Suriye İşbirliği

Türkiye ve Suriye işbirliği ile hayata geçirilen proje her iki ülke uzmanlarından oluşan bir heyet gözetiminde sürdürülüyor.
Restorasyon ekibi de Türk ve Suriyeli uzmanlardan oluşuyor. Restorasyon öncesinde askeri müze olarak kullanılan külliye, Türkiye'nin talebi üzerine boşaltılmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sam-suleymaniye-kulliyesi-restore-ediliyor_63195.html

Read Comment Section
5 Yorum Yorum Yaz
  • Restorasyon uygulaması henüz başlamadı, halen proje çalışmalarımız devam ediyor, ekim 2009 dan itibaren yapım süreci başlayabilir. Ancak bilinmesi gereken en önemli husus , proje tamamen Türk Uzmanlarca yapılıyor, uygulamada da yine Türk uzmanlar ile onların yöneteceği Türk ekip çalışacaktır.ben de projenin ortak mimar müellifiyim. YANITLA

    Hakan Börekçi

    Mimar Sinan'ın Şam'da yapmış olduğu, Barada Nehri kenarındaki Süleymaniye isimli külliye hakkında sorularım: 1- Külliye'nin içinde bulunan ve kanuni nin oğlu II. Selim tarafından yaptırıldığı söylenen Selimiye Camii ile, Süleymaniye camii ile aynı yapı olup olmadığı, (eskisi yıkılmış, yenisi de oğlu tarafından yeniden aynı yere yaptırılmış olabilir) 2- Vahdettin'in mezarının gerçekten Sinan tarafından yapılan Süleymaniye külliyesinin bünyesinde bulunan ve bazı diğer Osmanlı büyüklerine ait mezarların bulunduğu mezarlıkta mı, yoksa Yavuz Sultan Selim tarafından 1516 yılında yaptırılmış bulunan Cami'nin bahçesinde mi defnedilmiş olduğu (veya çok yakınında başka bir alan da olabilir.) 3- Süleymaniye külliyesi hakkında ayrıntılı bilgi ve dokümanlara nasıl ulaşabilirim? Teşekkürler, Hakan Börekçi Y. Mimar Kartal-İstanbul

  • 1""*Şam'daki Süleymaniye külliyesi Osmanlı'nın son padişahı Vahdettin tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır" iFADESİNDE YANLIŞLIK VARDIR. SON SULTAN vAHİDEDDİN İLE mİMAR sİNAN FARKLI ZAMAN DİLİMLERİNDE YAŞAMIŞTIR. YANITLA
  • Şam'daki Süleymaniye Külliyesi adındandan'da anlaşılacağı üzere Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır.Hac yolundaki insanların konaklama merkezidir.İlk selatin camisidir.Sultan Mehmet Vahidettin vefatından sonra 1926 yılında vasiyeti üzerine Şam'da tekki-i süleymaniye(selimiye) olarak anılan külliye'ye defnedilmiştir. YANITLA
  • Şam'daki Süleymaniye külliyesi Osmanlı'nın son padişahı Vahdettin tarafından Mimar Sinan'a yaptırılmıştır YANITLA
5 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!