Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Samsun Limanına En Yüksek Teklif Ceynak'tan

Devlet Demir Yolları İşletmesi (TCDD) Genel Müdürlüğü'ne ait Samsun limanının 36 yıl süreyle işletme hakkının devri ihalesinde en yüksek teklifi 125 milyon 200 bin dolar ile Ceynak Lojistik ve Ticaret A.Ş. verdi. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan ihalede önce kapalı elemesiz teklifler alındı.

CNN TürkDevlet Demir Yolları İşletmesi (TCDD) Genel Müdürlüğü'ne ait Samsun limanının 36 yıl süreyle işletme hakkının devri ihalesinde en yüksek teklifi 125 milyon 200 bin dolar ile Ceynak Lojistik ve Ticaret A.Ş. verdi. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan ihalede önce kapalı elemesiz teklifler alındı. Elemesiz turda en yüksek yazılı teklif 55 milyon 100 bin dolar oldu.

Daha sonra elemeli yazılı turlara geçildi ve ilk turda en yüksek 68 milyon dolar teklif verildi. Bu turda en düşük teklifi veren Albayrak-Seçkin Ortak Girişim Grubu elendi.

Üç tur olarak gerçekleştirilen yazılı elemeli turlarda daha sonra sırasıyla Çelebi Ortak Girişim Grubu ile Varyap Varlıbaşlar Yapı Sanayi ve Turizm Yatırımları Ticaret A.Ş. elendi. Yazılı turlarda en yüksek teklif 75 milyon dolar oldu.

Daha sonra kalan üç grupla 84 milyon 500 bin dolar başlangıç fiyatı ve 100 bin dolar artırım aralığıyla açık artırmaya geçildi. Açık artırmanın 11'inci turunda Yıldırım Dış Ticaret ve Pazarlama A.Ş. çekildi.

Açık artırmada bu turun ardından nihai pazarlık görüşmeleri Ceynak Lojistik ile Türkerler-Kolin OGG arasında gerçekleşti. İki grup arasında gerçekleşen açık artırmanın 68'inci turunda Ceynak Lojistik ve Ticaret A.Ş. 125 milyon 200 bin dolar ile en yüksek teklifi verdi.

Bunun üstüne Komisyon Başkanı Aksu ihalenin teknik olarak sonuçlandığını kaydetti.

İhale sonucu Rekabet Kurulu'nun olurunun ardından ÖYK onayına sunulacak ve daha sonra ihale lehine sonuçlanan teklif sahibiyle sözleşme imzalanacak ve görüşü alınmak üzere Danıştay'a gönderilecek.

Bunun ardından ÖİB alıcı ve TCDD arasında sözleşme imzalanacak ve Samsun limanı 36 yıl süreyle alıcının işletimine verilecek.

"En az 50 milyon dolarlık yatırım yapacağız"

Ceynak Lojistik ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Ali Avcı, ihale bedelini peşin ödeyeceklerini ve en az 50 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını söyledi.

Ceynak Lojistik ve Ticaret A.Ş'nin 1969 yılından beri lojistik faaliyetlerini sürdürdüğünü ve firmanın gübre gibi dökme yüklere elleçleme, taşıma, torbalama hizmeti verdiğini söyledi.

Firmanın Türkiye'nin çeşitli limanlarında antrepo, depo hizmetleri verdiğini kaydeden Avcı, Samsun'da TCDD'den kiraladıkları arazi üzerinde de terminal kurduklarını, bu nedenle Karadeniz'de liman sahibi olmak istediklerini söyledi.

Avcı, "Bugüne kadarki faaliyetlerimizi diğer firmaların limanlarında yaptık. Bu nedenle yatırımlara kendi limanımızda devam etmek istiyoruz" dedi.

Limanı, yatırımlarla karlı duruma getireceklerini belirten Avcı, Samsun limanının Karadeniz'in önemli limanlarından biri olduğunu söyledi.

Avcı, parasal anlamda ortak almayı düşünmediklerini ancak, limanının potansiyelini artırıcı bir ortak düşünebileceklerini kaydetti.

Samsun limanı

Bir kılavuz botu, 3 römorkör, 2 palamar botu ve bir hizmet botu mevcut bulunan Samsun limanında, elleçleme ekipmanları arasında 25-42 tonluk 3 adet dolu ve 8 tonluk 2 adet boş konteyner forklifti, 3-35 tonluk 19 adet rıhtım vinci, 10 tonluk 2 adet saha vinci, 5-25 tonluk 6 adet mobil vinç, 5 adet standart ve 7 adet kısa mastlı forklift ve 2 adet 1.6 tonluk mini loder yer alıyor.

Konteynerize yük için boş alanın da bulunduğu limanda, 35 tonluk genel amaçlı bir vinçle yükleme ve boşaltma yapılıyor.

Limanda TMO'ya ait 30 bin ton kapasiteli bir hububat silosu bulunuyor ve limana bitişik 71 bin metrekare alanı kaplayan Serbest Ticaret Bölgesi, 1998 yılı sonundan bu yana hizmet veriyor.

Feribot liman, Kuzey Avrupa, BDT ve Ortadoğu ülkeleri arasında demir-kara-denizyolu kombine taşımacılığa hizmet veren feribot köprü sistemine de sahip durumda.

http://www.yapi.com.tr/haberler/samsun-limanina-en-yuksek-teklif-ceynaktan_61593.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!